Infolinka 6:30-18:00
Kamenná predajňa:
Po-Pi 6:30 - 18:00, So 7:30 - 12:00

Ako kombinovať farby v byte?

Ako kombinovať farby v byte?

Vymaľovať si obývačku alebo spálňu nie je žiadna veda, ak sa rozhodnete pre jednofarebné steny a miestnosti máte zariadené jednoducho až minimalisticky. Ak ale chcete váš interiér vyšperkovať, mali by ste vedieť, ako farby kombinovať.

Správne zvolenou farbou môžete docieliť nielen atmosféru miestnosti, ale aj jej vplyv na psychiku.

Psychológia farieb

Farby na našu psychiku vplývajú rôznym spôsobom. Možno ste si všimli, že v niektorých miestnostiach sa cítite príjemnejšie, v niektorých sa vám lepšie pracuje, v iných si zas dokážete najlepšie oddýchnuť. Farba v tomto prípade nie je jediným kritériom, no určite zaváži.

Ako na nás pôsobia jednotlivé farby?

ČERVENÁ FARBA

Je agresívna, vášnivá, energická. Miestnosť vymaľovaná červenou farbou nemusí byť najvhodnejšia pre pokojný relax, no v dennej časti bytu, napríklad v obývačke, môže vhodne poslúžiť ako energetický impulz. Pre pracovne alebo kancelárie nie je červená farba najvhodnejšia, keďže človeka odpútava a spôsobuje nepokoj. Ako doplnková farba, najmä na textúre ako sú tehly, pôsobí červená farba elegantne a má industriálny nádych.

ČIERNA FARBA

S čiernou farbou sa spájajú negatívne emócie, no v kombinácii s inými farbami tiež vyjadruje luxus, eleganciu, jednoduchosť a prémiovosť. Najmä s bielou, zlatou a striebornou ako doplnkovými farbami je čierna dobrou voľbou. Ako najtmavšia farba spektra sa kombinuje s inými farbami pre ich zvýraznenie. Pri použití čiernej farby si dajte pozor na kombinácie so žltou a červenou. Dosiahnete síce výborný kontrast, no takáto kombinácia je veľmi agresívna.

ŽLTÁ FARBA

Miestnosti vymaľované žltou farbou pôsobia hravo, príjemne a útulne. Sú ideálne aj pre obývačky, v ktorých nie je dostatok svetla a ktoré chcete presvetliť. Možno ste si už túto farbu všimli aj v niektorých čakárňach, najmä u detských lekárov. Je to práve kvôli jej pozitívnemu vplyvu na psychiku, pomáha prekonávať stres.

BIELA FARBA

Ak sa bojíte experimentov s farebnými stenami, biela je stávkou na istotu. Táto farba vyjadruje čistotu, eleganciu. Minimalisticky zariadené miestnosti môžu s bielymi stenami pôsobiť sterilne, no pomocou niekoľkých doplnkov sa podobnej atmosféry jednoducho zbavíte.

FIALOVÁ FARBA

O fialovej sa v psychológii hovorí ako o pohlavne nevyhranenej farbe – záleží totiž od jej odtieňa. Je zmesou agresívnej červenej a chladnejšej modrej. Pôsobí znepokojivo, tajomne. Napriek tomu, že v nej nájdeme „mužský“ aj „ženský“ prvok, výrobcovia ju často používajú v baleniach ženskej kozmetiky. V kombinácii s čiernou farbou má luxusnejší ráz.

SIVÁ FARBA

Je neutrálna, podobne ako biela. Narozdiel od nej je však monotónnejšia, hoci nepôsobí tak sterilne. Najlepšie pôsobí ako doplnok na vyváženie výraznejších farieb, podľa jej odtieňu môžete korigovať kontrastnosť s inými farbami.

HNEDÁ FARBA

Symbolizuje návrat k prírode, evokuje drevo a pôdu. Má upokojujúci vplyv, preto je vhodná aj do spální a oddychových miestností.

ZELENÁ FARBA

Podobne ako hnedá alebo žltá, aj zelená farba je spätá s prírodou, novým začiatkom v jej kolobehu. Oproti hnedej je menej upokojujúca, skôr hravá, no stále s pozitívnym účinkom na ľudskú psychiku.

MODRÁ FARBA

Na jednej strane je modrá farba chladná, no zároveň je upokojujúca. Túto farbu si často volia banky alebo produkty, ktoré chcú pôsobiť stabilne, dôveryhodne, spoľahlivo. Podľa odtieňa môže evokovať čistotu, jemnosť – v prípade bledších variantov, no príliš tmavá modrá pôsobí stiesňujúco, ako chladná hlbočina alebo temná nočná obloha.

Pravidlo 60-30-10

Ak hľadáte rýchlu pomôcku v kombinovaní farieb, pomôže vám dizajnérske pravidlo 60-30-10. Hlavná farba v miestnosti by mal byť zastúpená na 60 % plochy, 30 % venujte sekundárnej farbe a zostávajúcich 10 % akcentnej, zvýrazňujúcej farbe.

Vaše steny nemusia byť trojfarebné, aby ste sa mohli riadiť týmto pravidlom interiérového dizajnu. Stačí, ak využijete hlavnú farbu na vymaľovanie stien a zvyšné farby použijete v zariadení a doplnkoch, prípadne na menších plochách.

Najvýraznejšie kontrastné farby, ako sú čierna či červená, pokojne využite ako 10 % akcentné odtiene, ktoré doplnia a zvýraznia dôležité častí a prvky miestnosti.

Využite koleso farieb

Vedeli ste, že Isaac Newston toho priniesol do fyziky viac, ako základy pre skúmanie gravitácie? Počas svojich štúdií Newton experimentoval s rôznymi javmi, okrem iného sa venoval tiež optike. Vymyslel koleso farieb, v angličtine color wheel, ktoré je využívané dodnes.

Po rozložení ukazuje toto koleso spektrum farieb, ktoré Newton objavil pomocou kryštálového hranolu, na ktorom sa lámalo svetlo. Vy však farby nemusíte ukladať vedľa seba, naopak, pomôže vám, že sú uložené protiľahlo.

Ako využívať koleso farieb

Rešpektujte odtiene farieb: Ak volíte kombinácie viacerých farieb, snažte sa držať v jednom odtieni. To znamená, že farby sú v jednom „riadku“ kolesa.

Nebojte sa komplementárnych farieb: To sú také, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Vo farebnom spektre kolesa ich nájdete oproti sebe.

Pomôžu vám geometrické tvary: Štvorec alebo rovnoramenný trojuholník môžete využiť pri hľadaní doplnkových farieb tiež. Stačí si zvoliť hlavnú farbu a pomocou čiar ju prepojiť s ostatnými, doplnkovými.

Nekombinujte viac ako 5 farieb: Aj 5 farieb by ste mali brať ako vrchný limit. V ideálnom prípade si zvoľte 2 až 3 farby, ktoré v miestnosti použijete.

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info