Ako maľovať sadrokartón? + Kompletný návod

Brúsenie

Po tom, čo je aplikovaný sadrokartón, presvedčte sa o kvalite jeho prevedenia. Ešte predtým ako začnete sadrokartón maľovať, skontroluje jednotlivé spoje. Je dôležité, aby tieto spoje boli v rovnakej výške a dokonale sedeli so sadrokartónom. Spoje je dôležité najemno prebrúsiť. Dávajte si však pozor na neopatrné zachádzanie s brúskou. Ryhy môžu spôsobiť zníženie kvality sadrokartónu. Ak tento krok nebude úspešne splnený, maľovka odhalí každú nedokonalosť.

Tmel

Skutočný problém nastane, ak je na doske vidno drobné chĺpky. Vtedy je jasné, že ste zabrúsili hlbšie, ako bolo žiadané. V takom prípade je osud dosky už nezvratný. Keďže toto poškodenie nezachráni žiaden tmel ani farba, sadrokartón jednoducho vymeňte. Ak je však sadrokartón poškodený iba nebadateľne, na postihnuté miesto vylejte tmel a zapracujte ho do povrchu. Nezabudnite odstrániť všetky nerovnosti a bubliny. Maľovkou ich len zvýrazníte.

Syntetická farba

Najčastejším riešením na spájanie rýh s murivom sú akrylové tmely. Problémom však je, že tie nereagujú dobre s farbami. Častokrát sa tak stáva, že maľovka nedrží a praská. Ideálnym riešením je syntetická farba, ktorú jednoducho natriete na tmel. Syntetická farba tak perfektne zapadne medzi maľovku a tmel. Farba dobre drží a pôsobí pekným čistým dojmom ako od profesionála.

Penetračný náter

Dôležitým krokom je penetračný náter. Farba bude vďaka nemu dobre držať. Mnoho ľudí sa domnieva, že penetračný náter dokonale zjednotí materiál a spraví z neho sklo. Tento efekt je v skutočnosti nežiadúci. Ak by ste totiž dosiahli efekt skla, farba sa sem lepiť nebude. Nevyužívajte však penetračné nátery, ktoré máte doba. Využite radšej špecializovaný penetračný náter na sadrokartón. Náter vytvorte jednotný a počkajte kým dokonale zaschne.

Ak si myslíte, že farba sa vsiakne bez penetračného náteru rýchlejšie, robíte chybu. Riskujete tak vznik nových čiar a stôp od valčeka. Čím viac farby pridávate, tým budú stopy výraznejšie.

Maľovka

Pred samotnou maľovkou sa presvedčte, že penetračný náter dobre zaschol. V prípade, ak plánujete využiť bielu farbu, prečítajte si pozorne odporúčania výrobcu na balení. Začnite prvou riedenou vrstvou. Ďalšie dva nátery by mali byť čisté. Ak milujete žiarivé a sýte farby, pred samotnou aplikáciou zvoľte základný náter. Farbu najprv zmiešajte s penetrákom. Maľovanie prebieha úplne rovnako ako v iných prípadoch. Začnite od vrchnej časti a smerujte naspodok. Zároveň začnite čo najďalej od okna a postupujte smerom k oknám.

Správne nástroje

Častým dôvodom prečo farba nedrží, je zlý výber pracovného náradia. Ak sa chystáte maľovať na sadrokartón, určite zvoľte valček a štetce s krátkym vlasom. Na miesta s ťažšou dostupnosťou zvoľte ploché štetce. Zlý výber valčeka môže pokaziť celý dojem.

Maľujeme sadrokartón na strope

Medzi najčastejšie maľované sadrokartóny patria stropné panely. Ak plánujete znížiť strop, sadrokartón je tým ideálnym riešením. Byt alebo dom budú pôsobiť priestrannejším a vzdušnejším dojmom.

V prípade stropu je postup úplne rovnaký. Okrem špár si dávajte pozor aj na zapracovanie šraubov a skrutiek. Ak aplikujete tmel a následne ho brúsite, zabezpečte si vysoký prísun svetla. Každá nedokonalosť sa objaví na maľovke a následne na ňu budete pozerať ešte niekoľko rokov. Tak ako sme už uvádzali, penetračný náter nechajte dôkladne uschnúť. Farebný náter by mal byť rovnakého zloženia ako penetračný náter, inak farba nebude držať.

Ak vidíte, že po prvom nátery ostali na strope zvyšky farby, strop jemne prebrúste brúsnym papierom. Ďalší náter by sa mal na strope udržať lepšie a byť hladší. Farbu odporúčame natierať valčekom s krátkym vlasom alebo plochou štetkou. Riešenie so štetkou je síce zložitejšie a pracnejšie, no nezabúdajte, že strop nemaľujete každý deň.

Počas maľovania sa na strop pozrite z viacerých uhľov. Ak stojíte nad stropom, maľovka sa vám môže zdať bezproblémová. Pozrite sa na ňu aj z iného uhla, poprípade inej miestnosti. Ak ste objavili farebné nedostatky, problém nastal v nedostatočnom brúsení, zlej aplikácií penetračného náteru alebo z dôvodu neodborného zachádzania s farbou.

Nezabudnite, každý strop či stena sú iné. Každý má svoju vlastnú históriu, ktorá ovplyvňuje aj vašu dnešnú prácu. Maľovanie je predsa len umelecká práca. Ak sa vám nedarí dosiahnuť požadovaný efekt, nechajte materiál pracovať. Ako ste sa s maľovaním sadrokartónu popasovali vy?

Farby laky Farlesk: eshop a predajňa s parkoviskom v Bratislave

Ponúkame kvalitné farby na steny, fasádu, drevo, kov alebo betón od známych výrobcov ako Chemolak, Dulux, Luxol, Primalex, Balakryl a mnohých ďalších. Viete, ako vybrať farbu na stenu? Mala by byť skvelou dekoráciou, ktorá vám bude robiť celý deň dobrú náladu, ale aj funkčným pomocníkom proti vlhkosti a plesniam. Obľúbený odtieň farby vám namiešame na mieru.

Objavte široký výber farieb na drevo. Ponúkame rôzne lazúry, laky a impregnačné nátery, ktoré vdýchnu drevu nový život a ochránia ho pred poveternostnými vplyvmi. U nás nájdete základné, vrchné ale aj protipožiarne nátery na všetky druhy dreva. Zateplůjete dom alebo potrebujete ošetriť betónovú stenu, či podlahu. Vyberte si zo širokej ponuky akrylátových, silikónových alebo latexových fasádnych farieb alebo špeciálne penetračné nátery a krycie farby na betón. Trápia vás v domácnosti trhliny a škáry? U nás si vyberiete aj tmely, lepidlá na rôzne povrchy ako drevo, kov, keramiku, ale aj pružné tmely, či tmely so špeciálnymi vlastnosťami.

Staviate alebo rekonštruujete dom, či byt? Príďte k nám, poradíme vám aké lepidlá a stavebné zmesi sú pre vás najlepšie. U nás nájdete jemné sadrové omietky rôznych hrúbok a tmely na sadrokartón značky Rigips. Ponúkame aj hydroizolačné stierky od výrobcu Soundal. V tejto kategórii nájdete kvalitné lepidlá na drevo od značky Duvilax, Pattex a Henkel. Ak potrebujete vyrovnať podlahu, môžete siahnuť po vyrovnávacích hmotách od značky Ceresit.

Zbavte sa nečistôt, škvŕn či vodného kameňa s overenou čistiacou chémiou do domácnosti od výrobcov ako Chemolak a Henkel. Okrem týchto značiek u nás nájdete aj ochranné prípravky na drevené parkety, reštaurátory nábytku pre tmavé aj svetlé drevo. Máme široký výber výrobkov od firmy HG, či už sa jedná o rôzne čističe na kožu, odstraňovače silikónu, pracie a bieliace prostriedky, odstraňovače škvŕn a odstraňovače hrdze v domácnosti. Ponúkame aj špeciálnu bazénovú chémiu pre úpravy bazénovej vody od značky Mastersil.


Doručujeme rýchlo, ale radi vám poradíme aj osobne v kamennej predajni na Mierovej 228 v Bratislave, kde môžete bez problémov zaparkovať. Zabezpečujeme miešanie interiérových farieb na mieru. U nás nájdete aj pomocné náradie pre remeselníkov, špachtle, hladidlá, zakrývací materiál aj ochranné pomôcky. Sme najväčší v Bratislave a máme 25 rokov skúseností. U nás si určite dobre vyberiete. 

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info