Infolinka 6:30-18:00
Kamenná predajňa:
Po-Pi 6:30 - 18:00, So 7:30 - 12:00

Ako maľovať sadrokartón? + Kompletný návod

Brúsenie

Po tom, čo je aplikovaný sadrokartón, presvedčte sa o kvalite jeho prevedenia. Ešte predtým, ako začnete sadrokartón maľovať, skontroluje jednotlivé spoje. Je dôležité, aby tieto spoje boli v rovnakej výške a dokonale sedeli so sadrokartónom. Spoje je dôležité najemno prebrúsiť. Dávajte si však pozor na neopatrné zachádzanie s brúskou. Ryhy môžu spôsobiť zníženie kvality sadrokartónu. Ak tento krok nebude úspešne splnený, maľovka odhalí každú nedokonalosť.

Tmel

Skutočný problém nastane, ak je na doske vidno drobné chĺpky. Vtedy je jasné, že ste zabrúsili hlbšie, ako bolo žiadané. V takom prípade je osud dosky už nezvratný. Keďže toto poškodenie nezachráni žiaden tmel ani farba, sadrokartón jednoducho vymeňte. Ak je však sadrokartón poškodený iba nebadateľne, na postihnuté miesto vylejte tmel a zapracujte ho do povrchu. Nezabudnite odstrániť všetky nerovnosti a bubliny. Maľovkou ich len zvýrazníte.

Syntetická farba

Najčastejším riešením na spájanie rýh s murivom sú akrylové tmely. Problémom však je, že tie nereagujú dobre s farbami. Častokrát sa tak stáva že maľovka nedrží a praská. Ideálnym riešením je syntetická farba, ktorú jednoducho natriete na tmel. Syntetická farba tak perfektne zapadne medzi maľovku a tmel. Farba dobre drží a pôsobí pekným čistým dojmom ako od profesionála.

Penetračný náter

Dôležitým krokom je penetračný náter. Farba bude vďaka nemu dobre držať. Mnoho ľudí sa domnieva, že penetračný náter dokonale zjednotí materiál a spraví z neho sklo. Tento efekt je v skutočnosti nežiadúci. Ak by ste totiž dosiahli efekt skla, farba sa sem lepiť nebude. Nevyužívajte však penetračné nátery, ktoré máte doba. Využite radšej špecializovaný penetračný náter na sadrokartón. Náter vytvorte jednotný a počkajte kým dokonale zaschne.

Ak si myslíte, že farba sa vsiakne bez penetračného náteru rýchlejšie, robíte chybu. Riskujete tak vznik nových čiar a stôp od valčeka. Čím viac farby pridávate, tým budú stopy výraznejšie.

Maľovka

Pred samotnou maľovkou sa presvedčte, že penetračný náter dobre zaschol. V prípade, ak plánujete využiť bielu farbu, prečítajte si pozorne odporúčania výrobcu na balení. Začnite prvou riedenou vrstvou. Ďalšie dva nátery by mali byť čisté. Ak milujete žiarivé a sýte farby, pred samotnou aplikáciou zvoľte základný náter. Farbu najprv zmiešajte s penetrákom. Maľovanie prebieha úplne rovnako ako v iných prípadoch. Začnite od vrchnej časti a smerujte naspodok. Zároveň začnite čo najďalej od okna a postupujte smerom k oknám.

Správne nástroje

Častým dôvodom, prečo farba nedrží je zlý výber pracovného náradia. Ak sa chystáte maľovať na sadrokartón, určite zvoľte valček a štetce s krátkym vlasom. Na miesta s ťažou dostupnosťou zvoľte ploché štetce. Zlý výber valčeka môže pokaziť celý dojem.

Maľujeme sadrokartón na strope

Medzi najčastejšie maľované sadrokartóny patria stropné panely. Ak plánujete znížiť strop, sadrokartón je tým ideálnym riešením. Byt alebo dom budú pôsobiť priestrannejších a vzdušnejších dojmom.

V prípade stropu je postup úplne rovnaký. Okrem špár si dávajte pozor aj na zapracovanie šróbov a skrutiek. Ak aplikujete tmel a následne ho brúsite, zabezpečte si vysoký prísun svetla. Každá nedokonalosť sa objaví na maľovke a následne na ňu budete pozerať ešte niekoľko rokov. Tak ako sme už uvádzali, penetračný náter nechajte dôkladne uschnúť. Farebný náter by mal byť rovnakého zloženia ako penetračný náter, inak farba nebude držať.

Ak vidíte, že po prvom nátery ostali na strope zvyšky farby, strop jemne prebrúste brúsnym papierom. Ďalší náter by sa mal na strope udržať jednoduchšie a hladšie. Farbu odporúčame natierať valčekom s krátkym vlasom alebo plochou štetkou. Riešenie so štetkou je síce zložitejšie a pracnejšie, no nezabúdajte, že strop nemalujete každý deň.

Počas maľovania sa na strop pozrite z viacerých uhľov. Ak stojíte nad stropom, maľovka sa vám môže zdať bezproblémová. Pozrite sa na ňu aj z iného uhla, poprípade inej miestnosti. Ak ste objavili farebné nedostatky, problém nastal v nedostatočnom brúsení, zlej aplikacii penetračného náteru alebo z dôvodu neodborného zachádzania s farbou.

Nezabudnite, každý strop či stena sú iné. Každý má svoju vlastnú históriu, ktorá ovplyvňuje aj vašu dnešnú prácu. Maľovanie je predsa len umelecká práca. Ak sa vám nedarí dosiahnuť požadovaný efekt, nechajte materiál pracovať. Ako ste sa s maľovaním sadrokartónu popasovali vy?

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info