Kurz maľovania: ako natrieť drevo na bielo?

Chceli by ste dopriať vášmu domovu nový život, ale nechcete vyhadzovať zbytočné peniaze? Jedným z riešení je premaľovať nábytok, vďaka čomu budete mať pocit, akoby bol nový. Nielenže oživíte svoj domov, ale ušetrené peniaze môžete využiť aj inak. Ak máte obavy z toho, že neviete ako na to, nemusíte sa báť. My vám poradíme ako na to! Doprajte drevu dostatočnú eleganciu a natrite ho na bielo. Biely drevený nábytok či dekorácie sa hodia do každej domácnosti, pretože ich môžete zladiť s akoukoľvek farbou. Presvedčte sa, že natrieť drevo na bielo nemusí byť až taká veda a preštudujte si praktické rady.

Príprava dreva

V prípade, že chcete renovovať starý nábytok, odporúčame vám najprv odstrániť starý náter. Ak je jeho náter dostatočne súdržný, môžete tento krok vynechať. Drevo je následne potrebné viackrát prebrúsiť, vďaka čomu zabezpečíme drevu dlhodobú životnosť.

Drevo umyjeme od drobných pilín a prachu. Ak chceme mať drevo dokonalo natreté, je dôležité aby bol povrch hladký a nenachádzali sa na ňom žiadne živičné miesta. Tmelenie dreva je potrebné vykonať vtedy, ak sa na dreve nachádzajú diery, ktoré by ste chceli zakryť. Následne opakujeme brúsenie až pokiaľ povrch dreva nie je hladký a nie sme s výsledkom spokojný. Na konci nezabudnite drevo opäť umyť, aby bolo čisté a pripravené na farbenie.

Ak by ste chceli drevo lepšie chrániť, doporučujeme vám aplikovať impregnačný základ, vďaka čomu bude chránené voči nepriaznivým vplyvom počasia. Impregnáciu doporučujeme spraviť predovšetkým vtedy, ak sa drevo bude nachádzať v exteriéri. Avšak dbajte na to, aby tento základ dobre uschol.

Zdroj: Bigstock.com

Nanášanie farby

Predtým, ako začneme drevo natierať, je dôležité skontrolovať vlhkosť dreva. Odporúčaná vlhkosť je 12% v prípade, že idete upravovať drevo náterovými látkami. Ak je drevo určené ako nábytok, doporučuje sa vlhkosť medzi 8 až 10%. Ak by ste prekročili túto normu, môžete natrafiť na nepríjemnosti. Môže sa stať, že drevo nebude vsakovať farbu, ako by ste si to priali, pretože jeho priľnavosť je o niečo nižšia. V inom prípade môžu vzniknúť drobné bublinky, či náter nemusí dobre schnúť.

Keď sme si istý, že drevo má optimálnu vlhkosť, pokračujeme samotným nanášaním farby. Dajte pozor na to, aby ste nenanášali hrubú vrstvu farby ale snažte sa ju rozotierať rovnomerne po celom povrchu dreva.

Keďže drevo, ktoré chceme natrieť má pravdepodobne tmavší odtieň, je potrebné ho zosvetliť pomocou zosvetľovacej lazúry.

Lak alebo lazúra?

Lazúrou označujeme náterovú hmotu na ochranu dreva, ktorá aj po jej natretí zanecháva na dreve viditeľné letokruhy. Práve v tom sa líši od laku, ktorý má vyššiu kryciu schopnosť. Ak by ste si zvolili radšej lak, na výber budete mať matnú alebo lesklú alternatívu. Ak chcete dodať drevu nový dych, natrite ho lazúrou, ktorú môžete na drevo natrieť vo viacerých vrstvách. Potrebujeme však rozlišovať medzi tenkovrstvovou a lakovou lazúrou. Prvá varianta sa vpíja hlbšie do dreva a vrstva laku na povrchu dreva nie je taká výrazná. Druhú variantu môžete použiť iba na dokonale vyschnuté drevo a oproti tenkovrstvej lazúre vytvorí na povrchu viditeľnú vrstvu je určená predovšetkým na dvere, okná, či okenice. Lak aj lazúru môžete natierať pomocou valčeka alebo plochým štetcom.

Či budete drevo natierať lakom alebo lazúrou, obe nanášajte v tenkých vrstvách. Natierať ich môžete vo viacerých vrstvách, pričom každú nechajte úplne vyschnúť.

Zdroj: Bigstock.com

Ako natrieť rôzne typy dreva?

Je rozdiel, či ideme natierať mäkké alebo tvrdé drevo. Rozdiel je viditeľný hlavne pri lazúrach. Ak lazúrou natierame mäkké drevo, dosiahneme svetlejší náter už po dvoch vrstvách. Ak by sme chceli naniesť na tvrdé drevo ten istý odtieň lazúry, zistili by sme, že sa lazúra vsaje do hĺbky, avšak náter ostáva na povrchu, čím dosiahneme tmavší výsledok.

Ako ochrániť drevo po jeho natretí?

Po úspešnej príprave dreva a samotnom natieraní prichádza na rad jeho ochrana. Tá začína už na začiatku prípravy. Vhodne zvolený impregnačný základ zabezpečí ochranu dreva pred hmyzom, modraním, či nepríjemnou plesňou. Aby sa tento impregnačný základ z dreva nevymyl, je dôležité ho zafixovať lazúrou alebo lakom. Ak toto všetko dodržíte, môžete si byť istý, že ste drevo správne ochránili pred nežiadúcimi vonkajšími vplyvmi.

Zdroj: Bigstock.com

Ak chcete drevu poskytnúť maximálnu starostlivosť, použite aj olej alebo vosk. Drevo bude nie len trvácnejšie, ale bude aj príjemnejšie na dotyk. Olej aj vosk dodávajú drevu potrebnú ochranu a navyše umožňujú drevu dýchať.

Naše typy:

  1. Ak sa chystáte renovovať starú skriňu alebo komodu, nezabudnite odmontovať všetky rúčky a držiaky, aby ste zabránili ich zafarbeniu.
  2. Odporúčame vám natierať drevo vonku. Ak však nemáte túto možnosť, použite pod drevo plachtu a dôkladne vyvetrajte priestor izby.
  3. Pred nanášaním na drevo nezabudnite farbu aj lak dôkladne premiešať.
  4. Nechajte drevo poriadne vyschnúť po každej nanášanej vrstve.
  5. Aby ste docielili krásny hladký povrch, prebrúste medzi každým náterom drevo brúsnym papierom. Odporúčame vám využiť jemný brúsny papier č. 180.
  6. Ak budete mať drevo uložené v exteriéri, je lepšie ho umiestniť tak, aby naň nesvietilo priame slnko.

Farby laky Farlesk: eshop a predajňa s parkoviskom v Bratislave

Ponúkame kvalitné farby na steny, fasádu, drevo, kov alebo betón od známych výrobcov ako Chemolak, Dulux, Luxol, Primalex, Balakryl a mnohých ďalších. Viete, ako vybrať farbu na stenu? Mala by byť skvelou dekoráciou, ktorá vám bude robiť celý deň dobrú náladu, ale aj funkčným pomocníkom proti vlhkosti a plesniam. Obľúbený odtieň farby vám namiešame na mieru.

Objavte široký výber farieb na drevo. Ponúkame rôzne lazúry, laky a impregnačné nátery, ktoré vdýchnu drevu nový život a ochránia ho pred poveternostnými vplyvmi. U nás nájdete základné, vrchné ale aj protipožiarne nátery na všetky druhy dreva. Zateplůjete dom alebo potrebujete ošetriť betónovú stenu, či podlahu. Vyberte si zo širokej ponuky akrylátových, silikónových alebo latexových fasádnych farieb alebo špeciálne penetračné nátery a krycie farby na betón. Trápia vás v domácnosti trhliny a škáry? U nás si vyberiete aj tmely, lepidlá na rôzne povrchy ako drevo, kov, keramiku, ale aj pružné tmely, či tmely so špeciálnymi vlastnosťami.

Staviate alebo rekonštruujete dom, či byt? Príďte k nám, poradíme vám aké lepidlá a stavebné zmesi sú pre vás najlepšie. U nás nájdete jemné sadrové omietky rôznych hrúbok a tmely na sadrokartón značky Rigips. Ponúkame aj hydroizolačné stierky od výrobcu Soundal. V tejto kategórii nájdete kvalitné lepidlá na drevo od značky Duvilax, Pattex a Henkel. Ak potrebujete vyrovnať podlahu, môžete siahnuť po vyrovnávacích hmotách od značky Ceresit.

Zbavte sa nečistôt, škvŕn či vodného kameňa s overenou čistiacou chémiou do domácnosti od výrobcov ako Chemolak a Henkel. Okrem týchto značiek u nás nájdete aj ochranné prípravky na drevené parkety, reštaurátory nábytku pre tmavé aj svetlé drevo. Máme široký výber výrobkov od firmy HG, či už sa jedná o rôzne čističe na kožu, odstraňovače silikónu, pracie a bieliace prostriedky, odstraňovače škvŕn a odstraňovače hrdze v domácnosti. Ponúkame aj špeciálnu bazénovú chémiu pre úpravy bazénovej vody od značky Mastersil.


Doručujeme rýchlo, ale radi vám poradíme aj osobne v kamennej predajni na Mierovej 228 v Bratislave, kde môžete bez problémov zaparkovať. Zabezpečujeme miešanie interiérových farieb na mieru. U nás nájdete aj pomocné náradie pre remeselníkov, špachtle, hladidlá, zakrývací materiál aj ochranné pomôcky. Sme najväčší v Bratislave a máme 25 rokov skúseností. U nás si určite dobre vyberiete. 

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info