Infolinka 6:30-18:00
Kamenná predajňa:
Po-Pi 6:30 - 18:00, So 7:30 - 12:00

Ako odstrániť hrdzu z kovových povrchov?

Červenohnedá korózia vzniká na železných povrchoch vo vlhkom prostredí v dôsledku oxidácie. Korózia niektorých kovov, resp. ich oxidácia má úplne iný charakter a samotný materiál chráni, pretože si vytvára súvislú vrstvu. To však nie je prípadom áut či kovových zábradlí a iných povrchov zo železa alebo ocele. Korózia týchto materiálov nielenže povrch nechráni, nahlodáva ho a preniká stále hlbšie, čim ho oslabuje. Najlepším riešením je preto odstrániť ju už v zárodku a povrch ešte ošetriť náterom. Na odstránenie môžete použiť niektorý z týchto spôsobov:

1. Manuálne odstránenie hrdze

S manuálnym odstraňovaním hrdze sme sa už stretli takmer všetci. Drôtená kefa, vedro a môžeme ísť na to. Je to prácny spôsob, o jeho efektivite tiež nemôže byť reči, najmä v prípade, ak sa snažíte odstrániť hrdzavý nános z väčšej plochy. Pri podobnom odstraňovaní sa najprv zamyslite nad tým, či zbytočne mechanickým trením nepoškodíte povrch, ktorý chcete neskôr ošetriť. Použiť môžete aj mechanické kefy s kotúčmi. K dispozícii máte množstvo brúsneho príslušenstva, ktoré vám odstraňovanie hrdze pomôže urýchliť.

2. Odstraňovanie hrdze pomocou „domácich spôsobov”

Na internete nájdete množstvo návodov, ako sa zbaviť hrdze pomocou Coca Coly. Limonádou to možno nevyriešite, čo však môžete vyskúšať, je ocot. Ten je ideálny na malé predmety, ktoré môžete nasypať do fľaše a zaliať. Takto nechajte ocot pôsobiť aspoň deň, no pokojne aj dlhšie. Sem tam skontrolujte stav predmetov. Po tom, čo ocot hrdzu „vyžerie”, stačí predmety dôsledne prepláchnuť, osušiť a nechať ich vyvetrať. Ďalším spôsobom je využitie citrónov alebo limetiek so soľou, prípadne pracou sódou. Na malé predmety, alebo aj zábradlia je tento spôsob vhodný a pomáha nielen s bojom proti korózii, alebo aj s leštením povrchov. Na odstránenie hrdze z malých predmetov je údajne vhodná aj polohrubá múka. Stačí predmet umyť a dôkladne odmastiť a následne poprášiť múkou a trieť a šúchať hubkou. Ide však tiež o manuálny spôsob, ktorý vám dá zabrať a v porovnaní s octom alebo citrónmi, teda s kyselinami, môže nakoniec takéto zbavovanie sa hrdze trvať dlhšie.

3. Spôsob odstraňovanie hrdze pre domácich majstrov

Vďaka elektrolytickej reakcii dokážete zbaviť takmer akýkoľvek predmet hrdze, v závislosti od toho, akú veľkú máte nádobu. Na tento postup odhrdzovania budete potrebovať nekovovú nádobu, zdroj jednosmerného prúdu a ampérometer a dva plechy na vytvorenie anódy a katódy. Elektrolytický roztok, v ktorom bude odhrdzavenie prebiehať, vytvoríte pomocou uhličitanu sodného - pracej sódy. Elektrolytické odhrdzavenie netrvá dlho, po hodine alebo dvoch by mal byť ošetrovaný predmet korózie zbavený.

4. S pieskovaním vám pomôžu profesionáli

V prípade väčších kovových častí podliehajúcich korózii môžete využiť služby profesionálov. Vďaka pieskovaniu bude práca jednoduchšia a výsledný efekt omnoho lepší. Sami pravdepodobne pieskovanie nezvládnete, najmä kvôli nedostatku techniky a priestorov, ak náhodou nemáte na záhrade autodielňu alebo veľkú garáž s kompresorom a pieskovacou pištoľou.

5. Po odstránení hrdze nezabudnite na ošetrenie predmetu

Odstrániť hrdzu a nechať predmet „žiť svojím životom” znamená zahodiť svoju prácu. Predmet náchylný na hrdzavenie nestačí len vyčistiť a po dôkladnom zbavení sa hrdze z kovu musíte pristúpiť k ďalšiemu kroku. Základným spôsobom, ako ošetriť malé predmety, je navoskovať alebo naolejovať ich. Mastný film, ktorý vytvoríte na kovovom povrchu, zabráni prenikaniu vzduchu a ďalšej oxidácii. Ak ide o väčšie predmety v exteriéri, asi by bolo zvláštne natierať ich bravčovou masťou či olejom, preto siahnite po špecializovaných prípravkoch, ktoré dodatočnej korózii zabránia. Rust-Oleum Penetrátor Siahnuť môžete po overenom nátere Rust-Oleum. Túto základovú farbu tvorí zmes upraveného rybieho oleja a syntetických živíc. Výrobok neobsahuje pigmenty na báze olova a chrómu, ktoré sú korózne, preto vytvára ochranný film na kovovom povrchu. Zmes zároveň preniká koróziou a vytláča vzduch na povrch, čím bráni ďalšej oxidácii a bola vytvorená pre ručne ošetrené povrchy. Farbu nanesiete jednoducho štetcom, no môžete použiť aj valček. U-2073 Chemodur Impregnačný náter, ktorý je vhodné použiť pri sanácii kovových konštrukcií a stavieb. Naneste ho na ručne odhrdzavený kovový povrch so zvyškami priľnavej hrdze alebo na staré nátery. Poslúži aj ako prvý náter na pozinkovaný a hliníkový podklad. Pomáha zvyšovať väzbu medzi podkladom a ďalším náterom. Podobne, ako Rust-Oleum penetrátor, aj U-2073 Chemodur vďaka svojmu zloženiu vytláča vzduch na povrch. Preniká aj do zostatkovej hrdze. Manipulácia s obomi produktami je jednoduchá a stačí vám k nim základný štetec, napríklad plochý štetec Hobby. Je vhodný na syntetické, olejové aj fasádne farby. Na väčšie plochy si ušetríte prácu zvolením vhodného maliarskeho valca. Ak plánujete zainvestovať do domácej výbavy a zabezpečiť si efektívnejší prístroj na natieranie alebo lakovanie, pouvažovať môžete nad striekacími prístrojmi. Vždy si však nezabudnite overiť, či je konkrétny prístroj vhodný pre farbu alebo zmes, resp. či sú tieto nátery disperzné a nezanesú nákladný prístroj, čím ho môžu znefunkčniť. Poskytli sme vám niekoľko fungujúcich tipov, ako si svojpomocne dokážete odstrániť hrdzu z kovových predmetov. Nebojte sa však osloviť aj profesionálov, ktorí vám môžu pomôcť s pieskovaním alebo ultrazvukovým čistením. Ak chcete ušetriť, po takejto procedúre si stále môžete finiš pomocou kvalitných náterov zabezpečiť sami.
Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info