Infolinka 6:30-18:00
Kamenná predajňa:
Po-Pi 6:30 - 18:00, So 7:30 - 12:00

Ako odstrániť starý silikón + VIDEO návod

Ako odstrániť starý silikón + VIDEO návod

Rozhodli ste sa pre menšiu renováciu kúpeľne alebo iného miesta s vyšpárovanými kachličkami? V tom prípade vás čaká poriadna „piplačka” – odstraňovanie starého silikónu. Síce vám to zaberie trochu viac času, no ten môžete so správnym postupom a pomôckami skrátiť.

Než sa pustíte do odstraňovania starého a nanášania nového silikónu, spravte si rýchlu kontrolu pomôcok. Tieto nástroje na odstraňovanie starého silikónu by ste mali mať poruke:

Špeciálna škrabka na odstraňovanie silikónu

Použiť môžete aj klasický rezač, no pri ňom vám hrozí poranenie aj poškodenie materiálu. Špeciálne škrabky na odstraňovanie starého silikónu majú dve časti, hrot na jednom konci a špachtľu na druhom. Hrotom jednoducho prepichnete starý silikón, škrabku si otočíte a následne špachtľou plynulo odstraňujete starý materiál. Je to bezpečnejší a efektívnejší postup, ako prácne vyškrabávanie zo špár rezačom či nožíkom. Tiež vám nehrozí, že hladké materiály poškriabete hrotom.

HG odstraňovač silikónového tmelu

Zaschnutý silikón neodstránite len manuálne. Ak by ste sa o to snažili, strávite pri kachličkách večnosť alebo niečo poškodíte. Preto si manuálnu prácu skombinujte s užitočnou chemickou pomôckou v podobe odstraňovača silikónového tmelu. Ten sa postará o zvyšky tmelu, ktorý sa vám nepodarilo dostať zo špár alebo povrchov pomocou škrabky.

Postup pri použití odstraňovača silikónového tmelu je jednoduchý. Po tom, čo škrabkou prebehnete povrchy a špáry, naneste hrubú vrstvu prostriedku na miesta so zbytkami silikónu a nechajte ho 15 minút pôsobiť. Následne použite stierku alebo špachtľu na odstránenie zvyškov. Stále to ide ťažko? Nechajte prípravok pôsobiť dlhšie. Potom už len špáry a povrchy pretrite čistou vodou, aby ste sa zbavili zvyškov odstraňovača silikónu.

Maskovacia páska

Aby ste pri nanášaní novej vrstvy silikónu zostali len v špárach alebo na miestach, kde to je potrebné, pomôžte si maskovacou páskou. Ideálna maskovacia páska na tieto účely je určená do interiérov, priľnavá aj na hladké či vlhké povrchy. Využiť môžete, napríklad, krepovú pásku.

Aplikačná pištoľ na tmel

Po odstránení starého tmelu budete chcieť pravdepodobne nanášať nový, preto si pripravte rovno aj aplikačnú pištoľ. Vyčistené špáry nechajte najprv vyschnúť, než sa pustíte do nanášania novej vrstvy.

Silikón

Ak chcete vyčistené kachličky špárovať, bez silikónu to, samozrejme, nepôjde.

Doplnkové pomôcky

Pripraviť si môžete nádobu so saponátovou vodou, ktorou pretriete staré špáry a zbavíte ich nečistôt pred odstraňovaním. Tento postup zvolia len skutočne pedantní majstri. Saponátovým roztokom môžete pretrieť povrchy a zbaviť sa tak prebytočného odstraňovača silikónu, no nezabudnite použiť ešte handru s čistou vodou.

Ak silikón vo vašej kúpeľni nie je v príliš zlom stave, môžete sa ho pokúsiť obnoviť bez zbytočného odstraňovania. Na to vám poslúži špeciálny prípravok slúžiaci na prekrytie silikónu.

Ako odstrániť silikón okolo vane

Po príprave všetkých pomôcok sa môžete pustiť do samotného odstraňovania starého silikónového tmelu. Návod síce hovorí o vani, no rovnakým spôsobom silikón odstránite z väčšiny miest a špár.

  1. Špeciálnou stierkou na odstraňovanie silikónu prepichnite silikónový povrch a špachtľovou časťou ho začnite odstraňovať.
  2. Po tom, čo sa vám podarí odstrániť väčšinu silikónu, miesto trochu vyčistite. Ak ste niektoré zbytky nevedeli odstrániť, nelámte si s tým hlavu, v ďalšom kroku použijete chemický prípravok. Miesto okolo špár môžete trochu vyčistiť jarovou vodou alebo odmasťovačom. Spravte to najmä v prípade, že odstraňujete len jednu časť silikónu a zvyšné chcete zachovať. Silikón, ktorý chcete nechať, prekryte maskovacou páskou, aby sa naň nedostal odstraňovač silikónu, ktorý by ho rozleptal.
  3. Naneste odstraňovač silikónu na všetky miesta so zbytkovým silikónovým tmelom. Podľa návodu nechajte prípravok pôsobiť 15 minút. Spravte skúšku pôsobenia, po 15 minútach skúste škrabkou odstrániť časť silikónu. Ak ide stále ťažko alebo vôbec, nechajte prípravok pôsobiť dlhšie.
  4. Odstráňte nadbytočný prípravok z vyčistených špár. Použite najprv saponátovú vodu, následne povrch pretrite mokrou handrou.
  5. Povrch nechajte chvíľu schnúť. Teraz sa môžete pustiť do nového špárovania.

Odstránenie silikónu z obkladačky

Občas nájdete silikón aj mimo špár, prípadne zo zadnej strany obkladačky, ak ste sa snažili o experimentálne uchytenie. Postupujte rovnako, ako v prípade špárovania. Škrabka na odstraňovanie silikónu bude aj teraz vašim pomocníkom.

Prečo sa vlastne špáruje

Sanitárne využitie silikónu má svoje protiplesňové a hygienické opodstatnenie. Do špár kachličiek sa pravidelne dostáva voda a vlhkosť. Podklad kachličiek je aj pri poctivej práci mierne pórovitý a do pórov vlhkosť preniká. Ak začne pôsobiť pod povrchom, kachličky môžu popadať. Silikón zatmeli miesta, do ktorých vlhkosť môže preniknúť.

Zároveň, pri pravidelnom čistení silikónových špár, nehrozia plesne. Prirodzená vlastnosť zaschnutého silikónu je hladký, nepriľnavý povrch, preto plesniam a zárodkom dlhšie trvá, kým sa na ňom uchytia. Svoju efektivitu síce stráca vekom, no pri starostlivosti vydrží aj desaťročie.

Jednoduchý postup, dlhotrvajúca ochrana

Ukázali sme si, že špárovanie so silikónom nie je vôbec zložité a zvládne ho aj skutočný začiatočník. Stačí mať poruke pomôcky, ktoré nám uľahčia prácu. V každom prípade, určite nezabudnite na odstraňovač silikónu. Časy, kedy bolo nutné oškrabkávať špáry nožíkom celé hodiny sú preč, tak prečo sa do nich vracať.

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info