Ako odstrániť vlhkosť stien v dome aj byte

Ako odstrániť vlhkosť stien v dome aj byte

Kúpili ste starý dom a snažíte sa zbaviť vlhkosti? Nepekné mapy na stenách spôsobené vlhkosťou nie sú len estetickým problémom. Vlhkosť vážne ovplyvňuje kvalitu stavebného materiálu, vašu bezpečnosť i zdravie.

Ako odstrániť vlhkosť stien v dome aj byte

Kúpili ste starý dom a snažíte sa zbaviť vlhkosti? Nepekné mapy na stenách spôsobené vlhkosťou nie sú len estetickým problémom. Vlhkosť vážne ovplyvňuje kvalitu stavebného materiálu, vašu bezpečnosť i zdravie. U detí i dospelých zhoršuje alergie ako i prejavy astmy. Na riešenie problému s vlhkosťou neexistuje len jedno riešenie: vyžaduje si to komplexnú aplikáciu ochrany. Prečítajte si naše tipy a triky ako bojovať s vlhkosťou.

 

Čo to vlastne vlhkosť je?

Materiál použitý pri stavbe domov obsahuje v póroch množstvo vody, ktorá závisí od samotných vlastností materálu. Vlhkosť stien priamo ovplyvňuje kvalitu stavebného materiálu. Častokrát sa prejavuje rôznymi mapami na zasiahnutných miestach a vydúvaním omietky, čo sa prejaví aj na zvýšení nákladov na bývanie.

Prvým dôležitým krokom je identifikovať príčiny jej vzniku. Následne sa navrhne potrebná stratégia na revitalizáciu a patričné ošetrenie stavby.

Čo vlhkosť spôsobuje?

 • Poškodenie stavebného materiálu
 • Znehodnotenie stavby
 • Tvorba plesní a húb
 • Negatívny vplyv na zdravie a bezpečnosť

Aká je príčina vlhkosti stien?

Príčin vzniku vlhkosti je mnoho. Dôvody je možné rozdeliť do dvoch skupín: vonkajšie podmienky a nesprávny prístup k stavbe, konkrétne:

 • Zlá izolácia podlahy
 • Zlá izolácia strechy
 • Zlá hydroizolácia múrov
 • Nekvalitne spracovaná vonkajšia fasáda

Spravili sme zoznam najčastejších problémov a riešení:

Poveternosté podmienky, dažde a búrky

Problém: Voda preniká do škár vo fasáde.

Riešenie: Nepriaznivé poveternostné podmienky je možné vyriešiť náterom alebo omietnutím fasády. Vyberte náter, vďaka ktorému voda nebude presakovať do štruktúry materiálu. Na druhej straje je dôležité, aby omietka prepúšťala malé čiastočky vody a paru.

Absorpcia vody zo spodu domu

Problém: Murivo si naťahuje vo svojich štruktúr a rôznych trhlín vodu zo spodnej časti stavby. Riešenie tohto problému si vyžaduje viac času. Pred samotnou sanáciou je dôležité analyzovať dôvod vzniku vlhkosti.

Riešenie: Nápravou nie je len chemická ale aj mechanická úprava. Základy domu si vyžadujú vytvoriť drenáž. Vytvorí sa škára, do ktorej sa vložia trubice. Ich úloha je previesť vodu zo stavby.

Medzi ďalšie spôsoby ako problém vyriešiť patrí injektáž muriva. V stavebníctve existuje niekoľko typov injektáže: dovorovná či vertikálna, jednoradová či dvojradová. Úlohou injektáže muriva je zablokovať prístup vody do stavby. Vpri injektáži sa určite poraďte s odborníkom, keďže ide o náročnejšiu úpravu.

Pleseň na stenách v dome a byte

Problém: na stenách sa vám objavili malé ložiská plesne. Dôvodom môže byť zlá tepelná izolácia, nepostačujúce vetranie, prehrievanie domu.

Riešenie: o tom, ako sa zbaviť plesní si môžete prečítať v bašom blogu.

 1. Steny a ich okolie je nutné zbaviť plesne a dezinfikovať ich pomocou likvidačného prostriedku ETERNAL odstraňovač plesní
 2. Jednorázové očetrenie stien však nestačí. Pomocou termolizolačnej maliarskej farby ETERNAL IN Thermo
 3. Po ošetrení steny na ňu môžete naniesť farbu do interiéru, ktorá obsahuje ochranu proti plesniam. Vo Farlesku vieme, že plesne a vlhkosť je nutné riešiť komplexne, a preto sme si pripravili celú sekciu, ktorá sa tomuto problému venuje.

Ďalšie pomôcky

Na čo ďalšie by ste nemali zabudnúť pri manipulácii s plesňou?

Ochranný odev

Keďže práca s odstraňovaním plesní môže byť zdraviu škodlivá, odporúčame vyzbrojiť sa kvalitným ochranným odevom. Rukavice či ochranné okuliare sú dôležité pri manipulácii s kontaminovaným materiálom.

Štetec a valčeky

Prípravky je dobré nanášať a rozotierať plochým štetcom alebo valčekom mikrofaser.

Prevencia

Do domov či bytov je idealne rozmiestniť pohlcovač vlhkosti, ktorý obsahuje tablety na pohlcovanie vlhkosti v miestnostiach s rozlohou 10 m2 . Cerezit stop vlhkosti je vnodný do bytu, domu a špeciálne aj do kúpeľne.

Pre rýchlu elimináciu plesní je vhodné využiť produkty v sprejovej forme. Produkty ako SANATHERM alebo HET Likvisan sú skvelými pomocníkmi v boji proti plesniam, hubám či dokonca machom. Využiť ich môžete ako v exteriéri tak i internéri.

Plesne môžu vážne ovplyvniť zdravie vás a vašej rodiny. Neexistuje jediný recept ako sa zbaviť plesne. Jej odstránenie si vyžaduje komplexné riešenie. Poraďte sa s odborníkom a vyberte si tú správnu možnosť pre vás.

Farby laky Farlesk: eshop a predajňa s parkoviskom v Bratislave

Ponúkame kvalitné farby na steny, fasádu, drevo, kov alebo betón od známych výrobcov ako Chemolak, Dulux, Luxol, Primalex, Balakryl a mnohých ďalších. Viete, ako vybrať farbu na stenu? Mala by byť skvelou dekoráciou, ktorá vám bude robiť celý deň dobrú náladu, ale aj funkčným pomocníkom proti vlhkosti a plesniam. Obľúbený odtieň farby vám namiešame na mieru.

Objavte široký výber farieb na drevo. Ponúkame rôzne lazúry, laky a impregnačné nátery, ktoré vdýchnu drevu nový život a ochránia ho pred poveternostnými vplyvmi. U nás nájdete základné, vrchné ale aj protipožiarne nátery na všetky druhy dreva. Zateplůjete dom alebo potrebujete ošetriť betónovú stenu, či podlahu. Vyberte si zo širokej ponuky akrylátových, silikónových alebo latexových fasádnych farieb alebo špeciálne penetračné nátery a krycie farby na betón. Trápia vás v domácnosti trhliny a škáry? U nás si vyberiete aj tmely, lepidlá na rôzne povrchy ako drevo, kov, keramiku, ale aj pružné tmely, či tmely so špeciálnymi vlastnosťami.

Staviate alebo rekonštruujete dom, či byt? Príďte k nám, poradíme vám aké lepidlá a stavebné zmesi sú pre vás najlepšie. U nás nájdete jemné sadrové omietky rôznych hrúbok a tmely na sadrokartón značky Rigips. Ponúkame aj hydroizolačné stierky od výrobcu Soundal. V tejto kategórii nájdete kvalitné lepidlá na drevo od značky Duvilax, Pattex a Henkel. Ak potrebujete vyrovnať podlahu, môžete siahnuť po vyrovnávacích hmotách od značky Ceresit.

Zbavte sa nečistôt, škvŕn či vodného kameňa s overenou čistiacou chémiou do domácnosti od výrobcov ako Chemolak a Henkel. Okrem týchto značiek u nás nájdete aj ochranné prípravky na drevené parkety, reštaurátory nábytku pre tmavé aj svetlé drevo. Máme široký výber výrobkov od firmy HG, či už sa jedná o rôzne čističe na kožu, odstraňovače silikónu, pracie a bieliace prostriedky, odstraňovače škvŕn a odstraňovače hrdze v domácnosti. Ponúkame aj špeciálnu bazénovú chémiu pre úpravy bazénovej vody od značky Mastersil.


Doručujeme rýchlo, ale radi vám poradíme aj osobne v kamennej predajni na Mierovej 228 v Bratislave, kde môžete bez problémov zaparkovať. Zabezpečujeme miešanie interiérových farieb na mieru. U nás nájdete aj pomocné náradie pre remeselníkov, špachtle, hladidlá, zakrývací materiál aj ochranné pomôcky. Sme najväčší v Bratislave a máme 25 rokov skúseností. U nás si určite dobre vyberiete. 

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info