Infolinka 6:30-18:00
Kamenná predajňa:
Po-Pi 6:30 - 18:00, So 7:30 - 12:00

Veľký manuál: ako pripraviť bazén na letnú sezónu?

Nechali ste bazén na jeseň napustený? 

Ak nechávate vodu napustenú aj počas zimy a máte nad bazénom ochrannú fóliu alebo strechu, nemusíte na jar vypustiť všetku vodu. Vďaka dnešným možnostiam a moderným čistiacim prostriedkom môžete vodu z minulého roka pokojne vyčistiť. Ušetrí vám to čas aj financie, na druhej strane musíte počítať s tým, že zastrešenie bazéna nie je zadarmo, navyše je to opticky výrazný prvok. Záleží na vašej preferencii.

Ak ste si ponechali vodu z minulého roka, vašim prvým krokom by malo byť odstránenie veľkých nečistôt, akými je napadané lístie alebo konáre stromov. Bazén môžete vyčistiť ručne, pomocou sieťky, ktorá je na to určená. Následne je dôležité odčerpať všetku znečistenú vodu. Postupujte podľa nižšie rozpísaných krokov, aby ste precízne vyčistili celý bazén. 

Zdroj: pixabay.com

Dôkladne vyčistite steny bazéna

Nevyhnutným krokom je čistenie stien bazéna. Ak by ste na ňom nechali nános rias a nečistoty, voda by bola neustále znečistená bez ohľadu na to, ako veľmi by ste sa snažili o opak. Vyberte si chemické prostriedky na čistenie bazéna, ktoré sú overené zákazníkmi. Pri čistení sa tieto prostriedky zvyčajne používajú neriedené, no pozorne si prečítajte príbalový leták. Nájdete tam nielen informácie o aplikácii produktu, ale aj postupy, ktoré máte dodržať v prípade nehody.

TIP: Umiestnite pred bazén nádobu s vodou, v ktorej si budete pre kúpaním oplachovať nohy. Vďaka tomu vám vydrží voda v bazéne dlhšie čistá.

Dajte si záležať na čistote filtra

Vo vašom bazéne, rovnako ako v každej inej vodnej nádrži, je voda, ktorá je v pohybe čistejšia, bezpečnejšia a priehľadnejšia ako tá stojatá. Správna cirkulácia v bazéne je kľúčom k zdravému a bezpečnému kúpaniu sa. Dôležitým krokom k dosiahnutiu spokojnosti je priebežné čistenie filtra. Existujú rôzne typy filtrov, pričom každý z nich si vyžaduje rôzne čistiace techniky. Vždy si dajte pozor na to, aby bol filter vypnutý a odvzdušnený.

Pri kazetových filtroch odstráňte filter zo základne a dôkladne ho vystriekajte hadicou. Odporúčame použiť vysokotlakovú hadicu pre dosiahnutie najlepších výsledkov.

Ak sa chystáte čistiť pieskový filter, uistite sa, že je oddelený od potrubia v bazéne. Najlepšie je urobiť to hneď na začiatku sezóny. Rovnako ako pri kazetovom, použite vysokotlakovú hadicu na vyčistenie hornej časti filtra.

Kremelinový filter by sa mali čistiť raz za mesiac. Najprv filter prepláchnite, následne mriežky vystriekajte vysokotlakovou hadicou.

Zdroj: pixabay.com

S chlórom zaobchádzajte opatrne

Vo vode vznikajú desiatky tisíc mikroorganizmov a ďalej sa v nej množia. Je dôležité venovať sa starostlivosti o vodu v bazéne počas celej sezóny. Koncentráciu chlóru je dôležité udržať medzi 0,3-0,6 mg/l. Na výber máte viacero možností. Siahnuť môžete po tabletách, kvapalnom chlóre alebo prášku. Kvapalný chlór sa ľahko aplikuje, ale jeho účinnosť je krátka. Najúčinnejšou voľbou sú tablety, ktoré sa pomaly rozpustia v skimmery a stabilizujú chlór vo vode. Výdrž tablety sa pohybuje okolo piatich dní, takže na starostlivosť o bazén nemusíte myslieť každý deň. Pri manipulácii s chlórom vždy používajte ochranné rukavice, aby ste sa vyhli podráždeniu pokožky.

Šokujte svoj bazén

Takzvaný chlórový šok je prípravok určený na expresnú úpravu chlóru vo vašom bazéne. Šoková úprava bazéna by sa mala vykonávať týždenne ako prevencia, no najmä po daždi alebo ak sa zvýšila návštevnosť bazéna. Môžete tým odstrániť zakalenú vodu, zápach chlóru a zabrániť vzniku budúcich problémov. Existujú klasické alebo multifunkčné produkty. Multifunkčný šokový produkt stabilizuje chemikálie a zároveň rýchlo čistí váš bazén, takže sa môžete kúpať takmer hneď potom, čo bazén šokujete. Klasický produkt je limitovaný na jeden cieľ, ktorý zneškodní a kvôli dlhšej dobe pôsobenia, je potrebné počakť istý čas, kým sa pôjdete okúpať.

Extra TIP : Stále šokujte bazén večer. Ak tak spravíte cez deň, ultrafialové slnečné lúče znehodnotia chlór skôr ako niečo vyčistí. Pridajte chlórový šok do vody a uistite sa, že sa bude cirkulovať aspoň osem hodín.

Pravidelná starostlivosť je kľúčom k úspechu

Skvelým pomocníkom je aj jednoduchá tabuľka údržby, ktorú si vyvesíte napríklad na chladničku. Rozpíšte si dni, kedy treba vodu kontrolovať alebo do nej vložiť chlórovú tabletu. Vlastniť bazén je skvelá možnosť ako si naplno užiť leto a vyhnúť sa preplneným kúpaliskám, avšak vyžaduje si pravidelnú starostlivosť. Užívajte si benefity vlastného bazéna počas celého leta vďaka pravidelnej starostlivosti. A čo vy, už ste vyčistili svoj bazén? 

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info