Ako si vyberiete správnu farbu stien? Prečítajte si našich 5 rád

Ako si vyberiete správnu farbu stien? Prečítajte si našich 5 rád

Nielen v móde, ale aj v interiérovom dizajne existujú trendy, ktoré diktujú, aké farby budú hlavnou témou sezóny. Pri výbere farby stien je však viac ako trend dôležitejší pocit, aký chcete mať zo svojho domova. Ako si teda namiešate tú ideálnu presne pre vás?

1. Inšpirujte sa

Internet je studnicou nekonečnej inšpirácie, až je niekedy problém nájsť v záplave článkov alebo blogov tie, ktoré stoja za to. Určite to však vyskúšajte – inšpiráciu načerpáte nielen medzi šikovnými Slovákmi, nápaditých tipov je kopec aj na zahraničných stránkach. V neposlednom rade je tu Pinterest – populárna obrázková sociálna sieť, kde je množstvo príspevkov od miliónov používateľov. Ak vás niečo zaujme, jednoducho si to “pripnete” na svoju nástenku a môžete sa k tomu vrátiť aj neskôr.

2. Rešpektujte charakter miestnosti

Farby na steny majú neuveriteľnú silu a ich inteligentným rozmiestnením či kombinovaním môžete zo starej miestnosti vytvoriť úplne iné miesto, než na aké ste boli doteraz zvyknutí. Je všeobecne známe, že tmavé farby zužujú a zmenšujú priestor a tie svetlé ho naopak rozžiarujú a zväčšujú. Ak je vaša izba veľká a chceli by ste ju opticky zmenšiť, na steny vyberte tmavšiu a sýtejšiu farbu, strop nechajte biely.

Ak ale chcete maľovať rozmermi malú miestnosť, steny natrite niektorým z odtieňov bielej alebo svetlej zemitej farby. Strop v tomto prípade môže byť tmavší. Farbami môžete ovplyvniť aj pocit z atypických priestorov – dlhú a úzku miestnosť opticky skrátite tak, že kratšie steny namaľujete tmavými a tie dlhšie svetlými odtieňmi.

3. Orientácia na juh alebo na sever?

Ak je izba orientovaná na sever, denného svetla si v nej veľmi neužijete. Svetlo je tu navyše chladnejšie a tmavšie, preto by ste sa v takomto prípade mali obzerať skôr po teplých farbách vo svetlých odtieňoch – oranžová, okrová, svetlá červená, jemná žltá alebo aj zemité odtiene.

Miestnosti, ktoré sú orientované na juh, sú, naopak, svetlom priam zaliate, preto v nich najlepšie vyniknú studenšie farby ako modrá a zelená – rovnako tak aj biela s odtieňmi v týchto farbách.
Nepodceňujte ani silu umelého osvetlenia. Platí pritom, že halogénové biele svetlo ukáže farbu v plnej kráse. Klasické žiarovky zas svietia so žltým nádychom, preto bude v rovnakom duchu zmenené aj vnímanie farieb stien. Žiarivky sú chladné, vďaka čomu napríklad naplno nevynikne krása bielej farby.

4. Skúšajte testovacie vzorky

Ak sa neviete rozhodnúť, nechajte si na predajni namiešať najmenšie možné balenia rôznych farieb a odtieňov a vyskúšajte ich priamo na stene. Z každej farby naneste minimálne 2 vrstvy a nechajte ich poriadne zaschnúť – farba totiž vyzerá inak za mokra ako za sucha. Okrem toho tiež budete môcť odsledovať, ako sa bude meniť jej vzhľad pri dennom a umelom osvetlení.

5. Za zmienku stojí aj psychológia farieb

Je známym faktom, že farby výrazným spôsobom ovplyvňujú našu psychiku. Svoje o tom vedia aj značky, ktoré ich využívajú vo svoj prospech – červená sa využíva najmä v reštauráriách a supermarketoch, pretože podporuje chuť do jedla, modrá vzbudzuje lojalitu, preto ju používajú poisťovne a zelená zas evokuje prírodu, čo využívajú značky vyrábajúce eko produkty.
V interiérovom dizajne napríklad platí, že červenú by ste nemali používať v spálňach, pretože nemá schopnosť upokojiť nás pred spánkom, naopak, modrá je do spální ideálna. Biela sa považuje za farbu sterility a chladu, no napriek tomu sa v domácnostiach veľmi často používa. Je to vďaka tomu, že v ľuďoch tiež evokuje mier, pokoj a útechu, k bielej je navyše ľahké nakombinovať akúkoľvek divokú kombináciu nábytku alebo bytových doplnkov.

Nechajte si namiešať farbu presne na mieru

Ak máte problém vybrať si z hotových farieb priamo od výrobcu, nechajte si farbu namiešať. Miešanie farieb v predajni Farlesk je mimoriadne obľúbenou voľbou našich zákazníkov. Nielenže máte k dispozícii veľký vzorkovník, ale farbu vám pripravíme na počkanie. Navyše máte istotu, že rovnaký odtieň si môžete prísť nechať namiešať aj o niekoľko rokov. Používame plne automatické miešacie stroje od značiek Heliomix a Dulux, vieme sa preto presne trafiť do požadovaného odtieňa.

Farby laky Farlesk: eshop a predajňa s parkoviskom v Bratislave

Ponúkame kvalitné farby na steny, fasádu, drevo, kov alebo betón od známych výrobcov ako Chemolak, Dulux, Luxol, Primalex, Balakryl a mnohých ďalších. Viete, ako vybrať farbu na stenu? Mala by byť skvelou dekoráciou, ktorá vám bude robiť celý deň dobrú náladu, ale aj funkčným pomocníkom proti vlhkosti a plesniam. Obľúbený odtieň farby vám namiešame na mieru.

Objavte široký výber farieb na drevo. Ponúkame rôzne lazúry, laky a impregnačné nátery, ktoré vdýchnu drevu nový život a ochránia ho pred poveternostnými vplyvmi. U nás nájdete základné, vrchné ale aj protipožiarne nátery na všetky druhy dreva. Zateplůjete dom alebo potrebujete ošetriť betónovú stenu, či podlahu. Vyberte si zo širokej ponuky akrylátových, silikónových alebo latexových fasádnych farieb alebo špeciálne penetračné nátery a krycie farby na betón. Trápia vás v domácnosti trhliny a škáry? U nás si vyberiete aj tmely, lepidlá na rôzne povrchy ako drevo, kov, keramiku, ale aj pružné tmely, či tmely so špeciálnymi vlastnosťami.

Staviate alebo rekonštruujete dom, či byt? Príďte k nám, poradíme vám aké lepidlá a stavebné zmesi sú pre vás najlepšie. U nás nájdete jemné sadrové omietky rôznych hrúbok a tmely na sadrokartón značky Rigips. Ponúkame aj hydroizolačné stierky od výrobcu Soundal. V tejto kategórii nájdete kvalitné lepidlá na drevo od značky Duvilax, Pattex a Henkel. Ak potrebujete vyrovnať podlahu, môžete siahnuť po vyrovnávacích hmotách od značky Ceresit.

Zbavte sa nečistôt, škvŕn či vodného kameňa s overenou čistiacou chémiou do domácnosti od výrobcov ako Chemolak a Henkel. Okrem týchto značiek u nás nájdete aj ochranné prípravky na drevené parkety, reštaurátory nábytku pre tmavé aj svetlé drevo. Máme široký výber výrobkov od firmy HG, či už sa jedná o rôzne čističe na kožu, odstraňovače silikónu, pracie a bieliace prostriedky, odstraňovače škvŕn a odstraňovače hrdze v domácnosti. Ponúkame aj špeciálnu bazénovú chémiu pre úpravy bazénovej vody od značky Mastersil.


Doručujeme rýchlo, ale radi vám poradíme aj osobne v kamennej predajni na Mierovej 228 v Bratislave, kde môžete bez problémov zaparkovať. Zabezpečujeme miešanie interiérových farieb na mieru. U nás nájdete aj pomocné náradie pre remeselníkov, špachtle, hladidlá, zakrývací materiál aj ochranné pomôcky. Sme najväčší v Bratislave a máme 25 rokov skúseností. U nás si určite dobre vyberiete. 

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info