Infolinka 6:30-18:00
Kamenná predajňa:
Po-Pi 6:30 - 18:00, So 7:30 - 12:00

Ako vyberať nátery a farby na kov?

Ako vyberať nátery a farby na kov?

Pri voľbe farby na kov máte na výber medzi vodou riediteľnými (ekologickými) alebo rozpúšťadlovými farbami. Poradíme vám, ako najlepšie si vybrať farbu podľa toho, kde idete natierať a na čo myslieť pri nákupe farby na kovy.

Vodou riediteľné vs. rozpúšťadlové farby na kov

Vodou riediteľné farby sú prakticky rovnaké od všetkých výrobcov, líšia sa jedine v ponuke odtieňov. Môžu byť univerzálne alebo len na kovové povrchy, pod ktoré nie je nutné aplikovať základný náter. Pokiaľ sa rozhodnete použiť univerzálnu farbu vhodnú na rôzne povrchy, je nutné použiť aj základ. Na ich nanášanie sa odporúčajú štetce so syntetickými vláknami. Počítajte s tým, že tieto farby zanechávajú na povrchu jemné ťahy štetín.

Rozpúšťadlové farby sa riedia riedidlom a takisto sa delia na univerzálne alebo iba na kovy, ktoré nevyžadujú použitie základného náteru. Dosahujú vyšší lesk ako vodou riediteľné, lepšie sa roztekajú, vďaka čomu vytvárajú hladší povrch. Odporúča sa ich natierať štetcom s prírodnými štetinami.

V minulosti boli vyhľadávanejšie rozpúšťadlové farby kvôli ich dlhšej životnosti, dnes sa však kvôli sprísňovaniu ekologických noriem dostávajú do popredia vodou riediteľné farby. Na základe smerníc Európskej únie sa škodlivé látky v rozpúšťadlových farbách nahrádzajú alternatívnymi, čím sa ich trvácnosť znižuje. Dnes sú preto vodou riediteľné a rozpúšťadlové farby kvalitatívne na jednej úrovni.

Idete natierať v interiéri alebo v exteriéri?

Farba v interiéri vydrží podstatne dlhšie, preto na natieranie radiátorov, zárubní a pod. postačí samozákladová farba v dvoch vrstvách. Ak sa chystáte natierať kov v exteriéri, zvoľte radšej kombináciu základného náteru a dvoch vrstiev vrchnej farby. Odolnosť náteru totiž určuje aj jeho hrúbka. Čím hrubší náter, tým lepšia odolnosť voči poveternostným podmienkam. Výnimku tvoria špeciálne priemyselné nátery, ktoré sa využívajú najmä na takých miestach, kde nie je možné natierať viacero vrstiev (vysoké stožiare, strechy, konštrukcie a pod.).

Povrch pred natieraním upravte

Nové kovy majú od výroby na povrchu mastný povlak. Pred ich natieraním by ste preto mali najprv použiť odmasťovač, aby nevznikali náterové vady. Starší skorodovaný náter najprv dôkladne očistite drôtenou kefou alebo brúskou, ktorá ho zbaví olupujúcich sa častí a hrdze. Na takto ošetrený povrch naneste najprv základný antikorózny náter a vrchnú farbu alebo samozákladový náter tzv. 2v1.

Na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere farby na kov?

Na trhu existujú univerzálne nátery, ktoré môžete aplikovať na železo, hliník, pozinkované plechy, meď a pod. Sú tiež základné farby špeciálne určené na konkrétny typ kovu – napr. na čiernu oceľ, resp. oceľový plech bez zinkovania, na ktoré lepšie priľne vrchná farba. Pri nákupe preto pozorne čítajte technické informácie k danej farbe a uistite sa, že tá, ktorú ste si vybrali, je vhodná na konkrétny typ kovu.

Ak hľadáte farbu s extrémnou odolnosťou voči mechanickému oderu a poveternostným podmienkam, voľte rozpúšťadlový dvojzložkový náter s prídavkom tužidla. Pri tomto type farby si však dávajte pozor na správnu technologickú prípravu dvojzložkového náteru a jeho presnú dobu aplikácie a spotreby pripraveného náteru.

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info