Ako vybrať vhodný náter na drevo?

Existuje niekoľko druhov náterov, ktorými môžete ošetrovať drevené povrchy. Aj keď majú niekoľko spoločných vlastností, odlišujú sa najmä výsledným vzhľadom. Aby sme vám uľahčili výber vhodného prípravku, pripravili sme pre vás tohto sprievodcu.

Aké prípravky na ošetrenie a ochranu dreva si môžete vybrať?

Základný rozdiel medzi farbou, lakom, lazúrou, olejom a moridlom na drevo

Krycia farba vytvorí na dreve jednoliaty, súvislý náter (tzv. email). Tieto farby bývajú vodou riediteľné (ekologické) alebo rozpúšťadlové a môžu sa používať bez rozdielu v interiéri aj exteriéri.

Lazúra drevo jemne farbí a zároveň ostáva transparentná. Prítomnosť farebných pigmentov v lazúre slúži najmä na naviazanie častíc UV filtra, ktoré drevo ochraňujú pred slnečným žiarením. Lazúra obsahuje zložku laku, vďaka čomu vytvára na povrchu dreva polomatný až pololeský film.

Oleje sú podobné ako lazúry, no zväčša sa používajú na základné ošetrenie dreva. Dokážu sa vsiaknuť do hĺbky dreva, ošetrujú ho a zároveň ochraňujú pred vlhkosťou na povrchu. Oleje nie sú odolné voči UV žiareniu a treba ich často obnovovať. Vďaka nim drevo nedegraduje vysušovaním a neplesnivie.

Laky sa rozlišujú na použitie v interiéri a v exteriéri. Interiérové sú bezfarebné a zachovávajú prirodzený odtieň dreviny. Drevo vďaka laku získa ochranu voči vlhkosti. Lak na povrchu dreva vytvorí tvrdý ochranný film, preto sa najčastejšie používa na podlahy a obklady. Exteriérové laky obsahujú UV filter, sú bezfarebné a jemne mliečne, aby sa v ich štruktúre mohol zachytiť UV filter. Po zaschnutí sa exteriérový lak spriehľadní. Jeho odolnosť je vyššia než pri lazúrach.

V praxi sa používajú tvrdšie a mäkšie laky, špeciálne na podlahy, okná, dvere a obklady. Existujú tiež dvojzložkové laky, ktoré sa aplikujú na exponované podlahy – tanečné parkety, palubovky v telocvičniach či kultúrnych domoch.

Ako doplnok k lakom sa používajú moridlá – drevo zafarbia, no neposkytnú mu žiadnu ochranu, preto sa jeho povrch následne prelakuje. Sú vhodné najmä vtedy, keď chcete zmeniť farebný odtieň dreva pred lakovaním.

Vzhľad náteru ovplyvňuje aj druh dreviny

Vplyv druhu dreva na farebný výsledok je viditeľný najmä pri lazúrach. Keď sa lazúra natiera na mäkké drevo, ktoré má vyššiu savosť (borovica ši smrek), náter je po dvoch vrstvách svetlejší. Ak by sme ten istý odtieň lazúry nanášali na tvrdé drevo (dub alebo buk), lazúra sa až tak nevsaje do hĺbky, pigment ostáva na povrchu a výsledok je tmavší.

Z tohto dôvodu sú vzorkovníky lazúr, lakov, olejov či moridiel často len orientačné. Jeden odtieň bude na mäkkom dreve v konečnom dôsledku svetlejší než na tvrdej drevine.

Čo potrebujete na prípravu dreveného podkladu pred jeho natieraním

Pred nanesením krycej farby na drevo by ste mali použiť základný náter, ktorý jeho povrch ošetrí a vyhladí. Pod lak či lazúru by ste zas mali naniesť impregnáciu.

Impregnačné napúšťadlá pod lazúry obsahujú ošetrujúce látky proti červotočom, plesniam a hubám. Zároveň znižujú savosť dreveného podkladu, vďaka čomu nie je potrebné nanášať veľké množstvo lazúry. Použitie impregnačného prostriedku pod lazúry sa odporúča najmä v exteriéroch. Napúšťadlá pod laky, naopak, neobsahujú látky proti škodcom.

Po zaschnutí impregnačného náteru je nutné povrch dreva prebrúsiť jemným brúsnym papierom, keďže sa vlas dreva vplyvom prostriedku jemne zdvihne. Po prebrúsení môžete ihneď naniesť lak alebo lazúru.

Pokiaľ sa chystáte obnoviť starší náter lazúry či laku, stačí, ak podklad jemne zdrsníte brúsnym papierom a nanesiete novú vrstvu. Použitie impregnácie v takomto prípade nie je nutné. Ak je však lak alebo lazúra príliš znehodnotená, je nutné povrch prebrúsiť elektrickou brúskou do hĺbky, nanovo naniesť impregnáciu a neskôr dve vrstvy laku alebo lazúry.

Kedy a ako ošetrovať drevené povrchy?

V interiéri môžete natierať kedykoľvek, no pri ošetrovaní drevených povrchov v exteriéri by ste mali myslieť na optimálnu vonkajšiu teplotu a vlhkosť vzduchu. Vhodné je na to obdobie jari a jesene, keď sú teploty ideálne.

Lazúry v interiéri vydržia aj 10 rokov. V exteriéri platí, že čím tmavšia lazúra, tým dlhšia životnosť. Tmavé povrchy sa však oveľa viac prehrievajú, preto sa odporúča tmavé lazúry umiestňovať najmä tam, kde počas dňa nesvieti priame slnečné žiarenie.

Pokiaľ sa chystáte olejom ošetrovať drevený záhradný nábytok alebo terasy z drevín, mali by ste náter opakovať minimálne raz ročne, v ideálnom prípade dvakrát (pred sezónou na jar a po sezóne na jeseň).

Farby laky Farlesk: eshop a predajňa s parkoviskom v Bratislave

Ponúkame kvalitné farby na steny, fasádu, drevo, kov alebo betón od známych výrobcov ako Chemolak, Dulux, Luxol, Primalex, Balakryl a mnohých ďalších. Viete, ako vybrať farbu na stenu? Mala by byť skvelou dekoráciou, ktorá vám bude robiť celý deň dobrú náladu, ale aj funkčným pomocníkom proti vlhkosti a plesniam. Obľúbený odtieň farby vám namiešame na mieru.

Objavte široký výber farieb na drevo. Ponúkame rôzne lazúry, laky a impregnačné nátery, ktoré vdýchnu drevu nový život a ochránia ho pred poveternostnými vplyvmi. U nás nájdete základné, vrchné ale aj protipožiarne nátery na všetky druhy dreva. Zateplůjete dom alebo potrebujete ošetriť betónovú stenu, či podlahu. Vyberte si zo širokej ponuky akrylátových, silikónových alebo latexových fasádnych farieb alebo špeciálne penetračné nátery a krycie farby na betón. Trápia vás v domácnosti trhliny a škáry? U nás si vyberiete aj tmely, lepidlá na rôzne povrchy ako drevo, kov, keramiku, ale aj pružné tmely, či tmely so špeciálnymi vlastnosťami.

Staviate alebo rekonštruujete dom, či byt? Príďte k nám, poradíme vám aké lepidlá a stavebné zmesi sú pre vás najlepšie. U nás nájdete jemné sadrové omietky rôznych hrúbok a tmely na sadrokartón značky Rigips. Ponúkame aj hydroizolačné stierky od výrobcu Soundal. V tejto kategórii nájdete kvalitné lepidlá na drevo od značky Duvilax, Pattex a Henkel. Ak potrebujete vyrovnať podlahu, môžete siahnuť po vyrovnávacích hmotách od značky Ceresit.

Zbavte sa nečistôt, škvŕn či vodného kameňa s overenou čistiacou chémiou do domácnosti od výrobcov ako Chemolak a Henkel. Okrem týchto značiek u nás nájdete aj ochranné prípravky na drevené parkety, reštaurátory nábytku pre tmavé aj svetlé drevo. Máme široký výber výrobkov od firmy HG, či už sa jedná o rôzne čističe na kožu, odstraňovače silikónu, pracie a bieliace prostriedky, odstraňovače škvŕn a odstraňovače hrdze v domácnosti. Ponúkame aj špeciálnu bazénovú chémiu pre úpravy bazénovej vody od značky Mastersil.


Doručujeme rýchlo, ale radi vám poradíme aj osobne v kamennej predajni na Mierovej 228 v Bratislave, kde môžete bez problémov zaparkovať. Zabezpečujeme miešanie interiérových farieb na mieru. U nás nájdete aj pomocné náradie pre remeselníkov, špachtle, hladidlá, zakrývací materiál aj ochranné pomôcky. Sme najväčší v Bratislave a máme 25 rokov skúseností. U nás si určite dobre vyberiete. 

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info