Infolinka 6:30-18:00
Kamenná predajňa:
Po-Pi 6:30 - 18:00, So 7:30 - 12:00

Ako vybrať vhodný náter na drevo?

Existuje niekoľko druhov náterov, ktorými môžete ošetrovať drevené povrchy. Aj keď majú niekoľko spoločných vlastností, odlišujú sa najmä výsledným vzhľadom. Aby sme vám uľahčili výber vhodného prípravku, pripravili sme pre vás tohto sprievodcu.

Aké prípravky na ošetrenie a ochranu dreva si môžete vybrať?

Základný rozdiel medzi farbou, lakom, lazúrou, olejom a moridlom na drevo

Krycia farba vytvorí na dreve jednoliaty, súvislý náter (tzv. email). Tieto farby bývajú vodou riediteľné (ekologické) alebo rozpúšťadlové a môžu sa používať bez rozdielu v interiéri aj exteriéri.

Lazúra drevo jemne farbí a zároveň ostáva transparentná. Prítomnosť farebných pigmentov v lazúre slúži najmä na naviazanie častíc UV filtra, ktoré drevo ochraňujú pred slnečným žiarením. Lazúra obsahuje zložku laku, vďaka čomu vytvára na povrchu dreva polomatný až pololeský film.

Oleje sú podobné ako lazúry, no zväčša sa používajú na základné ošetrenie dreva. Dokážu sa vsiaknuť do hĺbky dreva, ošetrujú ho a zároveň ochraňujú pred vlhkosťou na povrchu. Oleje nie sú odolné voči UV žiareniu a treba ich často obnovovať. Vďaka nim drevo nedegraduje vysušovaním a neplesnivie.

Laky sa rozlišujú na použitie v interiéri a v exteriéri. Interiérové sú bezfarebné a zachovávajú prirodzený odtieň dreviny. Drevo vďaka laku získa ochranu voči vlhkosti. Lak na povrchu dreva vytvorí tvrdý ochranný film, preto sa najčastejšie používa na podlahy a obklady. Exteriérové laky obsahujú UV filter, sú bezfarebné a jemne mliečne, aby sa v ich štruktúre mohol zachytiť UV filter. Po zaschnutí sa exteriérový lak spriehľadní. Jeho odolnosť je vyššia než pri lazúrach.

V praxi sa používajú tvrdšie a mäkšie laky, špeciálne na podlahy, okná, dvere a obklady. Existujú tiež dvojzložkové laky, ktoré sa aplikujú na exponované podlahy – tanečné parkety, palubovky v telocvičniach či kultúrnych domoch.

Ako doplnok k lakom sa používajú moridlá – drevo zafarbia, no neposkytnú mu žiadnu ochranu, preto sa jeho povrch následne prelakuje. Sú vhodné najmä vtedy, keď chcete zmeniť farebný odtieň dreva pred lakovaním.

Vzhľad náteru ovplyvňuje aj druh dreviny

Vplyv druhu dreva na farebný výsledok je viditeľný najmä pri lazúrach. Keď sa lazúra natiera na mäkké drevo, ktoré má vyššiu savosť (borovica ši smrek), náter je po dvoch vrstvách svetlejší. Ak by sme ten istý odtieň lazúry nanášali na tvrdé drevo (dub alebo buk), lazúra sa až tak nevsaje do hĺbky, pigment ostáva na povrchu a výsledok je tmavší.

Z tohto dôvodu sú vzorkovníky lazúr, lakov, olejov či moridiel často len orientačné. Jeden odtieň bude na mäkkom dreve v konečnom dôsledku svetlejší než na tvrdej drevine.

Čo potrebujete na prípravu dreveného podkladu pred jeho natieraním

Pred nanesením krycej farby na drevo by ste mali použiť základný náter, ktorý jeho povrch ošetrí a vyhladí. Pod lak či lazúru by ste zas mali naniesť impregnáciu.

Impregnačné napúšťadlá pod lazúry obsahujú ošetrujúce látky proti červotočom, plesniam a hubám. Zároveň znižujú savosť dreveného podkladu, vďaka čomu nie je potrebné nanášať veľké množstvo lazúry. Použitie impregnačného prostriedku pod lazúry sa odporúča najmä v exteriéroch. Napúšťadlá pod laky, naopak, neobsahujú látky proti škodcom.

Po zaschnutí impregnačného náteru je nutné povrch dreva prebrúsiť jemným brúsnym papierom, keďže sa vlas dreva vplyvom prostriedku jemne zdvihne. Po prebrúsení môžete ihneď naniesť lak alebo lazúru.

Pokiaľ sa chystáte obnoviť starší náter lazúry či laku, stačí, ak podklad jemne zdrsníte brúsnym papierom a nanesiete novú vrstvu. Použitie impregnácie v takomto prípade nie je nutné. Ak je však lak alebo lazúra príliš znehodnotená, je nutné povrch prebrúsiť elektrickou brúskou do hĺbky, nanovo naniesť impregnáciu a neskôr dve vrstvy laku alebo lazúry.

Kedy a ako ošetrovať drevené povrchy?

V interiéri môžete natierať kedykoľvek, no pri ošetrovaní drevených povrchov v exteriéri by ste mali myslieť na optimálnu vonkajšiu teplotu a vlhkosť vzduchu. Vhodné je na to obdobie jari a jesene, keď sú teploty ideálne.

Lazúry v interiéri vydržia aj 10 rokov. V exteriéri platí, že čím tmavšia lazúra, tým dlhšia životnosť. Tmavé povrchy sa však oveľa viac prehrievajú, preto sa odporúča tmavé lazúry umiestňovať najmä tam, kde počas dňa nesvieti priame slnečné žiarenie.

Pokiaľ sa chystáte olejom ošetrovať drevený záhradný nábytok alebo terasy z drevín, mali by ste náter opakovať minimálne raz ročne, v ideálnom prípade dvakrát (pred sezónou na jar a po sezóne na jeseň).

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info