Infolinka 6:30-18:00
Kamenná predajňa:
Po-Pi 6:30 - 18:00, So 7:30 - 12:00

Ako vymaľovať spálňu?

Ako vymaľovať spálňu?

Plánujete si vymaľovať spálňu, no neviete ako začať? Ste tu správne. Čerstvá maľovka je nenahraditeľná. Zakryje nedostatky, šmuhy či trhliny na stene, zmení vzhľad celej miestnosti a často i zútulní priestor. Taktiež môžete vyskúšať nové farebné kombinácie. Budete mať dobrý pocit nielen z toho, že ste skrášlili svoju spálňu, ale aj z toho, že ste to zvládli svojpomocne a bez pomoci odborníka.

Ako sa na maľovanie pripraviť

Keď ste sa rozhodli vymaľovať spálňu, je dôležité si pred samotným natieraním celú miestnosť dôkladne pripraviť. Predídeme tak pomaľovaniu nábytku a plôch, ktoré natierať nechceme. Ľahší nábytok a veci, ktoré zvládneme odniesť, môžeme presunúť do vedľajšej miestnosti. Väčšie veci, ako napríklad skrine alebo posteľ, zakryjeme krycou fóliou, aby sa nezašpinili. Podlahu je dobre pokryť kartónmi. Vďaka tomu na zemi nezanecháme vyšplechnuté farby ani farebné odtlačky topánok. Na lišty a vypínače použijeme maskovaciu pásku.

Zdroj: pexels.com

Čo so stenou pred náterom

Keď sme si celú miestnosť dôkladne pozakrývali, upriamime pozornosť na stenu. Pred maľovaním stenu zbavíme všetkých nečistôt, nerovností a starej farby, ktorá sa odlupuje. Viditeľné praskliny a trhliny ošetríme maliarskym tmelom. Ďalším dôležitým krokom je penetrácia. Penetračný náter má za úlohu nielen spevniť povrch ale aj vyrovnať nasiakavosť podkladu. Vďaka tomu bude nová farba lepšie držať na stene a eliminuje sa vznik škvŕn. Zo steny sa tak razom stane homogénny povrch pripravený na natretie.

Akú farbu vybrať

Každý z nás má obľúbenú farbu ako aj tie, ktoré v človeku vyvolávajú pocit diskomfortu. Steny predstavujú najväčšiu plochu miestnosti, a preto je dôležité vyberať ich farbu poctivo.

Vo všeobecnosti platí, že teplé farby priestory prehrejú, zatiaľ čo studené farby priestor ochladzujú. Odborníci preto odporúčajú farby ako žltá, oranžová, červená či ružová dávať do spální, ktoré sú orientované na severnú stranu. Tieto farby priestor nielen zahrejú, ale aj zútulnia. Naopak, ak je vaša spálňa orientovaná na juh, budú sa v nej skvelo vynímať farby ako modrá, fialová či zelená.

Na trhu dnes nájdete obrovské množstvo farieb. V interiéroch vždy odporúčame používať matnej farby. Tie lesklé totiž zvýrazňujú nerovnosti povrchu steny.

Ak je vaša spálňa jedna z tých menších, vyhnite sa tmavým farbám. Tie totiž opticky zmenšujú priestor. Neznamená to, že musíte nutne siahnuť po bielej. Odtieňov a farieb v ponuke je skutočne veľa. Voľte však zo svetlejších farebných odtieňov. Ak sa radi hráte s farbami, možnosťou pre vás môže byť použitie kontrastnej farby na podlahe alebo na doplnkoch, ako sú obliečky, vankúše, deky či periny. Ak nemáte v spálni dostatok svetla, pamätajte na pravidlo, že teplé farby miestnosť opticky prehrejú a naopak studené farby ju schladia. V prípade tmavej spálne bude teda ideálnou voľbou bledomodrá, biela či svetlozelená.

Zdroj: pexels.com

Čo s nízkym stropom

Ak máte v spálni nízky strop, natrite ho bielou alebo veľmi svetlou farbou. Na steny použite tmavšie odtiene rovnakej farby. Pomôcť môžu tiež vodorovne nanesené pásy, ktoré miestnosť opticky rozšíria. Ako sme už písali, pri farbách stien je lepšie voliť matnú pred lesklou. Lesk však paradoxne opticky zväčšuje priestor. Lesklé materiály preto môžeme použiť napr. pri nábytku.

Ako na samotné maľovanie

Ak ste už upratali a pozakrývali nábytok, naniesli sme penetračný náter, vybrali farbu a všetky potrebné pomôcky, môžeme začať natierať. Je dôležité, aby sme prvý náter kvalitne rozriedili vo vode. Vďaka tomu sa lepšie vpije do steny a po vyschnutí sa nebude odlupovať. Ako prvý natrieme strop. Postupujeme od okien do stredu a pozorujeme, či je farba nanesená rovnomerne a či sú prekryté spoje.

Čo s malou spálňou?

Ak je vaša spálňa jedna z tých menších, vyhnite sa tmavým farbám. Tie totiž opticky zmenšujú priestor. Neznamená to že musíte nutne siahnuť po bielej. Stiahnite však po svetlejších farebných odtieňoch. Ak sa radi hráte s farbami, možnosťou pre vás môže byť použitie kontrastnej farby na podlahe alebo na doplnkoch, ako sú obliečky, vankúše, deky či periny. Ak nemáte v spálni dostatok svetla, pamätajte na pravidlo, že teplé farby miestnosť opticky prehrejú a naopak, studené farby ju schladia. V prípade tmavej spálne bude teda ideálnou voľbou bledomodrá, biela či svetlozelená.

Štetec či valček?

Ak ste miestnosť ešte nikdy nemaľovali a nemáte skúsenosti ani so štetcom ani s valčekom, prinášame vám prehľad rozdielov medzi nimi. V dnešnej dobe nájdete všetky možné veľkosti a tvary štetcov. Je len na vás, ktorý si vyberiete. A budete natierať väčšiu stenu, určite oceníte širokú plochu záberu. Naopak, v rohoch a na citlivých miestach okolo dverí či vypínačov vám zas dobre padne tenší štetec, ktorým poľahky natriete všetky zákutia.

Keď sa ale chystáte maľovať celú izbu, rozhodne vám prácu a čas ušetrí maliarsky valček. Manipulácia s ním je totiž jednoduchšia ako pri obyčajnom štetci, vďaka čomu budete pracovať rýchlejšie a pohodlnejšie. Nezáleží na tom, či ste profesionál alebo začiatočník. Ak chcete mať stenu s hladkým povrchom, siahnite po valčeku s kratšími vláknami. Ak zvolíte hrubší valček s dlhými vláknami, docielite na stene výraznejšiu štruktúru.

Výber farby je často subjektívnym rozhodnutím. Tá správna farba na stenách vie spraviť čary. Vytvorte si z domu či bytu skutočný domov.

Zdroj: pexels.com

Skúste pri prvom nátere využiť štetec. Vďaka nemu sa farba lepšie vpije do steny. Pri ďalších vrstvách môžte využiť valček a celú plochu tak rýchlo vymaľovať. Počas maľovania môžete štetec s valčekom kombinovať. Dosiahnete tak vyššiu efektivitu a rýchlejší výsledok.

Tapeta – áno či nie?

Ak stále nie ste úplne spokojní s odtieňom farby, ktorú ste vybrali, dajte šancu tapete. Tie síce boli populárne najmä v minulosti, no opäť sa vracajú do módy. Ich výhodou je, že ak sa vám znepáčia, môžete ich dať ľahko dole. Do spálne sa hodia klasické, neagresívne tapety, ktoré svojou prítomnosťou zútulnia izbu. Siahnuť môžete po jemných vzoroch, prírodných tapetách či kvetinových potlačiach. Rozhodnúť sa však môžete aj podľa farby, ktorú ste vybrali do spálne a tak skvelo zladiť tóny v celej miestnosti.

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info