Ako maľovať steny? Návod a inšpirácie 2023

mladý pár maľuje stenu v izbe na modro

Každého z nás niekedy prepadne pocit, že potrebuje v živote zmenu. Nemusí však ísť o niečo prevratné. Niekedy stačí zmena v našej domácnosti, napr. iná farba stien. Ak je to aj váš prípad, máme pre vás návod, ako maľovať steny aj s inšpiráciami na výber farby, ktorá prinesie do vašej domácnosti želanú zmenu. V minulosti prevládali v našich bytoch biele steny.

V súčasnosti je biela farba na stenách stále populárna, častejšie však ľudia siahajú aj po iných farebných odtieňoch. Pri výbere farby stien treba mať na pamäti význam farieb, aby na vás nový priestor nepôsobil zle, príp. aby izbu opticky nezmenšil.

Maľovanie stien: Inšpirácie a trendy

Ak hľadáte inšpiráciu a tipy, ako maľovať steny, existuje mnoho zdrojov, ktoré vám ich môžu poskytnúť. Platformy ako Pinterest a Instagram sú skvelými miestami na začiatok, kde môžete objavovať nové nápady na maľovanie stien, rôzne farebné kombinácie, techniky a štýly.

moderný interiér s trojfarebnou stenou

Aby ste získali nové nápady a zistili, aké farby chcete, môžete sledovať aktuálne trendy v maľovaní stien, napríklad v časopisoch o interiérovom dizajne, blogoch alebo televíznych programoch. Moderné maľovanie stien umožňuje napríklad kombinácie viac ako dvoch farieb v blokoch rôznych geometrických tvarov.

Pri výbere farby na stenu by ste sa však mali riadiť najmä vlastným vkusom. Iba to je cesta, ako vymaľovať steny v byte farbou, ktorá sa vám bude páčiť aj po rokoch.

Pred tým, než začnete maľovať steny v byte, pripravte miestnosť

Každé maľovanie sa začína nákupom v predajni s farbami. Odporúčame vám urobiť si nákupný zoznam. Ak maľujete steny prvýkrát a nemáte potrebné vybavenie, na zozname nemôže chýbať:

Pred maľovaním stien je potrebné dôkladne pripraviť miestnosť, ktorú chcete maľovať. Odpracte dekorácie, obrazy a drobný nábytok. Väčší nábytok presuňte do stredu izby. Nezabudnite odmontovať poličky a ideálne aj kryty zo zásuviek a vypínačov. Ak sú staré a nepáčia sa vám, toto je najlepší čas na ich výmenu.

Ako maľovať staré steny? Odstránenie dier, prasklín a nečistôt

Taktiež sa postarajte o steny. Odstráňte z nich prach a pavučiny. Prípadné vlhnúce steny alebo plesne treba odstrániť a ošetriť pomocou protiplesňového náteru. Praskajúce murivo je potrebné pretrieť izolačným náterom. Takéto úpravy urobte vopred, potrebujú aspoň 24 hodín, aby dosiahli požadovaný efekt.

Medzitým pouvažujte nad rozmiestnením nábytku po vymaľovaní. Ak plánujete v izbe nejaké zmeny, napríklad čo sa týka odstránenia obrazov alebo nástenných políc, práve teraz je ideálny čas na to, aby ste sa zbavili starých a nepotrebných dier v stene. Pukliny, škáry, diery a rôzne nerovnosti opravíte pomocou tmelu a špachtle.

nanášanie stierky na stenu špachtľou

Po tmelení a stvrdnutí tmelu ho odporúčame zjemniť a vyhladiť stenu brúsnym papierom. Nezabudnite skontrolovať zásuvky a vypínače, pri ktorých mohli tiež vzniknúť pukliny. Dôležitou súčasťou prípravy pred maľovaním bytu je dôkladné prikrytie nábytku a podlahy.

Použite na to fóliu a maliarsku pásku, ktorá sa oproti iným páskam jednoduchšie odlepuje a neničí veci. Nezabudnite páskou oblepiť aj zárubne a okná, príp. vypínače a elektrické zásuvky. Keď máte všetko prikryté, na rade je penetračný náter. Ten pomôže stenám, aby sa na ne lepšie uchytila farba. Nanášajte ho valčekom a nevynechajte žiadne miesto.

lepenie maskovacej pásky ponad lištu

Ako správne maľovať steny? Nanášanie farby

Ďalším krokom je samotné maľovanie stien. Postup je veľmi jednoduchý a určite ho zvládnu aj začiatočníci. Ideálne je maľovať počas denného svetla, kedy ľahšie nevynecháte ani ten najmenší kúsok izby. Maľovanie stien začnite stropom. Ten sa odporúča natierať bielou farbou. Ak by ste použili inú farbu, miestnosť sa opticky zmenší.

Pri riedení farby sa riaďte informáciami na etikete. Ak sa chystáte maľovať steny valčekom, zaobstarajte si naozaj kvalitný. Nebudete tak potrebovať farbu zbytočne riediť a pokojne ju môžete nanášať hustejšiu. Takáto farba bude pri maľovaní stropu menej stekať, rýchlejšie sa udrží na stene a navyše bude lepšie schnúť. Pri schnutí farby sa riaďte taktiež informáciami uvedenými na farbe.

maliar začína maľovať strop bielou farbou

Pri maľovaní stien farbu dôkladne premiešajte a začnite maľovať od problematických miest. Použite užší valček alebo štetec, ktorým prefarbíte okolie zásuviek, zárubní, okien a kútov. Potom sa môžete pustiť do maľovania veľkých plôch širším valčekom. Opticky vám môže pomôcť, keď si stenu rozdelíte na menšie celky.

Ako dlho schne farba na stene?

Ako dlho bude schnúť farba na stene závisí od niekoľkých faktorov. Napríklad latexové alebo akrylové farby sú obvykle suché na dotyk za 1 až 2 hodiny a sú pripravené na ďalší náter za 4 hodiny. Olejové farby môžu potrebovať 6 až 8 hodín, kým budú suché na dotyk, a 24 hodín pred nanesením ďalšieho náteru.

Vysoká vlhkosť a nízke teploty môžu spomaliť proces schnutia. Naopak, suché a teplé prostredie môže proces urýchliť. Dobré vetranie pomôže farbe schnúť rýchlejšie. Avšak dbajte na to, aby do miestnosti nevnikal prach alebo iné nečistoty, ktoré by sa mohli na čerstvo natretú stenu nalepiť.

Rada odborníka

Niektoré druhy maliarskych náterov je lepšie aplikovať pri nevetraných priestoroch. Dôvodom je to, že nie je dobré ak farba rýchlejšie zasychá, čo zvykne robiť komplikácie pri aplikácii hlavne farebných náterov a pri viditeľnom nadpájaní vrstiev, kedy okraje zasychajú rýchlejšie, ako sa nadpojí ďalšia vrstva farby. To má potom z následok vznik zvýraznených pásov. Platí to aj pri nadpájaní farby v rohoch, kde sa rohy natierajú štetcom a následne sa natiera plocha valcom.

Steny potrebujú náter zopakovať po uschnutí jeden až dvakrát. Po poslednej vrstve môžete začať odlepovať fólie a pásky a postupne presúvať nábytok na svoje miesto.

Farby laky Farlesk: eshop a predajňa s parkoviskom v Bratislave

Ponúkame kvalitné farby na steny, fasádu, drevo, kov alebo betón od známych výrobcov ako Chemolak, Dulux, Luxol, Primalex, Balakryl a mnohých ďalších. Viete, ako vybrať farbu na stenu? Mala by byť skvelou dekoráciou, ktorá vám bude robiť celý deň dobrú náladu, ale aj funkčným pomocníkom proti vlhkosti a plesniam. Obľúbený odtieň farby vám namiešame na mieru.

Objavte široký výber farieb na drevo. Ponúkame rôzne lazúry, laky a impregnačné nátery, ktoré vdýchnu drevu nový život a ochránia ho pred poveternostnými vplyvmi. U nás nájdete základné, vrchné ale aj protipožiarne nátery na všetky druhy dreva. Zateplůjete dom alebo potrebujete ošetriť betónovú stenu, či podlahu. Vyberte si zo širokej ponuky akrylátových, silikónových alebo latexových fasádnych farieb alebo špeciálne penetračné nátery a krycie farby na betón. Trápia vás v domácnosti trhliny a škáry? U nás si vyberiete aj tmely, lepidlá na rôzne povrchy ako drevo, kov, keramiku, ale aj pružné tmely, či tmely so špeciálnymi vlastnosťami.

Staviate alebo rekonštruujete dom, či byt? Príďte k nám, poradíme vám aké lepidlá a stavebné zmesi sú pre vás najlepšie. U nás nájdete jemné sadrové omietky rôznych hrúbok a tmely na sadrokartón značky Rigips. Ponúkame aj hydroizolačné stierky od výrobcu Soundal. V tejto kategórii nájdete kvalitné lepidlá na drevo od značky Duvilax, Pattex a Henkel. Ak potrebujete vyrovnať podlahu, môžete siahnuť po vyrovnávacích hmotách od značky Ceresit.

Zbavte sa nečistôt, škvŕn či vodného kameňa s overenou čistiacou chémiou do domácnosti od výrobcov ako Chemolak a Henkel. Okrem týchto značiek u nás nájdete aj ochranné prípravky na drevené parkety, reštaurátory nábytku pre tmavé aj svetlé drevo. Máme široký výber výrobkov od firmy HG, či už sa jedná o rôzne čističe na kožu, odstraňovače silikónu, pracie a bieliace prostriedky, odstraňovače škvŕn a odstraňovače hrdze v domácnosti. Ponúkame aj špeciálnu bazénovú chémiu pre úpravy bazénovej vody od značky Mastersil.


Doručujeme rýchlo, ale radi vám poradíme aj osobne v kamennej predajni na Mierovej 228 v Bratislave, kde môžete bez problémov zaparkovať. Zabezpečujeme miešanie interiérových farieb na mieru. U nás nájdete aj pomocné náradie pre remeselníkov, špachtle, hladidlá, zakrývací materiál aj ochranné pomôcky. Sme najväčší v Bratislave a máme 25 rokov skúseností. U nás si určite dobre vyberiete. 

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk