Infolinka 6:30-18:00
Kamenná predajňa:
Po-Pi 6:30 - 18:00, So 7:30 - 12:00

Maľovanie stien svojpomocne? Poradíme vám, ako na to

Každého z nás niekedy prepadne pocit, že potrebuje v živote zmenu. Nemusí však ísť o niečo prevratné. Niekedy stačí zmena v našej domácnosti, napr. iná farba stien. V minulosti prevládali v našich bytoch biele steny. V súčasnosti je biela farba na stenách stále populárna, častejšie však ľudia siahajú aj po iných farebných odtieňoch. Pri výbere farby stien treba mať na pamäti význam farieb, aby na vás nový priestor nepôsobil zle, príp. aby izbu opticky nezmenšil.

Príprava je dôležitá

Každé maľovanie sa začína nákupom v predajni s farbami. Odporúčame vám urobiť si nákupný zoznam. Ak maľujete prvýkrát a nemáte potrebné vybavenie, na zozname nemôže chýbať: Pred maľovaním je potrebné dôkladne pripraviť miestnosť, ktorú chcete maľovať. Odpracte dekorácie, obrazy a drobný nábytok. Väčší nábytok presuňte do stredu izby. Nezabudnite odmontovať poličky a ideálne aj kryty zo zásuviek a vypínačov. Ak sú staré a nepáčia sa vám, toto je najlepší čas na ich výmenu. Taktiež sa postarajte o steny. Odstráňte z nich prach a pavučiny. Prípadné vlhnúce steny alebo plesne treba odstrániť a ošetriť pomocou protiplesňového náteru. Praskajúce murivo

je potrebné pretrieť izolačným náterom. Takéto úpravy urobte vopred, potrebujú aspoň 24 hodín, aby dosiahli požadovaný efekt.


Medzitým pouvažujte nad rozmiestnením nábytku po vymaľovaní. Ak plánujete v izbe nejaké zmeny, napríklad čo sa týka odstránenia obrazov alebo nástenných políc, práve teraz je ideálny čas na to, aby ste sa zbavili starých a nepotrebných dier v stene. Pukliny, škáry, diery a rôzne nerovnosti opravíte pomocou tmelu a špachtle. Po vytmelení a stvrdnutí tmelu ho odporúčame zjemniť a vyhladiť brúsnym papierom. Nezabudnite skontrolovať zásuvky a vypínače, pri ktorých mohli tiež vzniknúť pukliny. Dôležitou súčasťou prípravy pred maľovaním bytu je dôkladné prikrytie nábytku a podlahy

. Použite na to fóliu a maliarsku pásku, ktorá sa oproti iným páskam jednoduchšie odlepuje a neničí veci. Nezabudnite páskou oblepiť aj zárubne a okná, príp. vypínače a elektrické zásuvky. Keď máte všetko prikryté, na rade je penetračný náter. Ten pomôže stenám, aby sa na ne lepšie uchytila farba. Nanášajte ho valčekom a nevynechajte žiadne miesto.

Maľovanie je hračka

Ďalším krokom je samotné maľovanie stien. Postup je veľmi jednoduchý a určite ho zvládnu aj začiatočníci. Ideálne je maľovať počas denného svetla, kedy ľahšie nevynecháte ani ten najmenší kúsok izby. Maľovanie začnite stropom. Ten sa odporúča natierať bielou farbou. Ak by ste použili inú farbu, miestnosť sa opticky zmenší. Pri riedení farby

sa riaďte informáciami na etikete. S kvalitným valčekom nepotrebujete farbu zbytočne riediť a pokojne ju môžete nanášať hustejšiu. Takáto farba bude pri maľovaní stropu menej stekať, rýchlejšie sa udrží na stene a navyše bude lepšie schnúť. Pri schnutí farby sa riaďte taktiež informáciami uvedenými na farbe.


Pri maľovaní stien farbu dôkladne premiešajte a začnite maľovať od problematických miest. Použite užší valček alebo štetec, ktorým prefarbíte okolie zásuviek, zárubní, okien a kútov. Potom sa môžete pustiť do maľovania veľkých plôch širším valčekom. Opticky vám môže pomôcť, keď si stenu rozdelíte na menšie celky. Steny potrebujú náter zopakovať po uschnutí jeden až dvakrát. Po poslednej vrstve môžete začať odlepovať fólie a pásky a postupne presúvať nábytok na svoje miesto. Pri každom pohľade na stenu vás bude pri srdci hriať pocit, že ste maľovanie zvládli sami.
Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info