Návod: Ako na patinovanie nábytku

Patinovanie je technika, ktorá sa používa na docielenie “ošúchaného vzhľadu” materiálu. Chcete si vytvoriť vlastný, originálny patinovaný nábytok? Prečítajte si, ako na to.

Naša zákazníčka Olinka si pomocou patinovania vytvorila jedinečný nábytok a celý postup zdokumentovala. Vznikol tak návod na to, ako si doma jednoducho vytvoriť patinovaný nábytok.

Skôr než s patinovaním začnete, pripravte si potrebné pomôcky. Budete potrebovať:

1.Výber materiálu

Patinovať možno rôzne materiály – od dreva cez kov, sklo, papier až po omietku. Naša zákazníčka Olinka sa rozhodla pre patinovanie staršej drevenej skrinky.

Drevená skrinka určená na patinovanie

2. Príprava materiálu

Ak plánujete pracovať so starým drevom, dôkladne ho prezrite a uistite sa, že v ňom nie sú žiadne dierky – môže totiž ukrývať červotoče. Prezrite hlavne nožičky a dno.

Ak sú na nábytku úchytky, držiaky či ozdobné kovania, odšróbujte ich alebo obaľte papierom.

Nakoniec povrch umyte a ak je to potrebné, dyhu alebo fóliu na nábytku zľahka prebrúste. Takto ošetrený nábytok je pripravený na patinovanie.

3. Podkladový náter

Na podkladový náter použite univerzálny základ Pinty Plus Art a potom môžete nanášať sprej Pinty Plus Chalk Paint.

Naneste jednu až dve vinty-plus-art-univerzalny-zaklad/rstvy a farbu nechajte dobre zaschnúť.

Skrinka po aplikovaní univerzálnej podkladovej farby

4. Patinovanie

Keď je farba zaschnutá, brúsnym papierom vytvorte patinu a následne zalakujte bezfarebným Aqua lakom.

5. Niečo navyše

Patinu môžete kombinovať aj s inou, napríklad servítkovou technikou – tak ako naša zákazníčka Olinka.

Patinovanie spolu s použitím servítkovej techniky

Postup prípravy nábytku a nanesenia podkladovej farby je rovnaký. Potom stačí len priložiť servítku na vybrané miesto a naniesť sprej Pinty Plus Chalk Paint. Na záver celý nábytok prelakujte bezfarebným Aqua lakom.

Výsledok patinovania a servítkovej techniky

Patinovacia technika sa dá použiť na akýkoľvek predmet. Pani Olinka si takto vytvorila okrem krásnej elegantnej skrinky aj obrázok a knižnicu.

Drevená skrinka s použitím patinovacej techniky, pani Olinka pre pôsobivejší 

výsledok vymenila aj úchytky

Postup výroby patinovaného obrázku

Ak aj vy máte vlastnoručne patinovaný nábytok, pochváľte sa s fotografiami na našom Facebooku.

Farby laky Farlesk: eshop a predajňa s parkoviskom v Bratislave

Ponúkame kvalitné farby na steny, fasádu, drevo, kov alebo betón od známych výrobcov ako Chemolak, Dulux, Luxol, Primalex, Balakryl a mnohých ďalších. Viete, ako vybrať farbu na stenu? Mala by byť skvelou dekoráciou, ktorá vám bude robiť celý deň dobrú náladu, ale aj funkčným pomocníkom proti vlhkosti a plesniam. Obľúbený odtieň farby vám namiešame na mieru.

Objavte široký výber farieb na drevo. Ponúkame rôzne lazúry, laky a impregnačné nátery, ktoré vdýchnu drevu nový život a ochránia ho pred poveternostnými vplyvmi. U nás nájdete základné, vrchné ale aj protipožiarne nátery na všetky druhy dreva. Zateplůjete dom alebo potrebujete ošetriť betónovú stenu, či podlahu. Vyberte si zo širokej ponuky akrylátových, silikónových alebo latexových fasádnych farieb alebo špeciálne penetračné nátery a krycie farby na betón. Trápia vás v domácnosti trhliny a škáry? U nás si vyberiete aj tmely, lepidlá na rôzne povrchy ako drevo, kov, keramiku, ale aj pružné tmely, či tmely so špeciálnymi vlastnosťami.

Staviate alebo rekonštruujete dom, či byt? Príďte k nám, poradíme vám aké lepidlá a stavebné zmesi sú pre vás najlepšie. U nás nájdete jemné sadrové omietky rôznych hrúbok a tmely na sadrokartón značky Rigips. Ponúkame aj hydroizolačné stierky od výrobcu Soundal. V tejto kategórii nájdete kvalitné lepidlá na drevo od značky Duvilax, Pattex a Henkel. Ak potrebujete vyrovnať podlahu, môžete siahnuť po vyrovnávacích hmotách od značky Ceresit.

Zbavte sa nečistôt, škvŕn či vodného kameňa s overenou čistiacou chémiou do domácnosti od výrobcov ako Chemolak a Henkel. Okrem týchto značiek u nás nájdete aj ochranné prípravky na drevené parkety, reštaurátory nábytku pre tmavé aj svetlé drevo. Máme široký výber výrobkov od firmy HG, či už sa jedná o rôzne čističe na kožu, odstraňovače silikónu, pracie a bieliace prostriedky, odstraňovače škvŕn a odstraňovače hrdze v domácnosti. Ponúkame aj špeciálnu bazénovú chémiu pre úpravy bazénovej vody od značky Mastersil.


Doručujeme rýchlo, ale radi vám poradíme aj osobne v kamennej predajni na Mierovej 228 v Bratislave, kde môžete bez problémov zaparkovať. Zabezpečujeme miešanie interiérových farieb na mieru. U nás nájdete aj pomocné náradie pre remeselníkov, špachtle, hladidlá, zakrývací materiál aj ochranné pomôcky. Sme najväčší v Bratislave a máme 25 rokov skúseností. U nás si určite dobre vyberiete. 

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info