Infolinka 6:30-18:00
Kamenná predajňa:
Po-Pi 6:30 - 18:00, So 7:30 - 12:00

Návod na stierkovanie, ktorý zvládne (takmer) každý

Ak má vaša stena množstvo vrstiev starých farieb, ktoré potrebujete oškrabať, pravdepodobne sa tiež nevyhnete stierkovaniu. Stena zbavená starých náterov sa premení na povrch s nerovnosťami a škaredým vzhľadom, ktorý nezakryjú ani tri vrstvy interiérovej farby. Vtedy prichádza na rad stierkovanie. Postupov ako stierkovať je mnoho a každý majster má určite ten svoj overený.

Pred samotným stierkovaním sa určite nevyhnete nákupu. Odporúčame vám urobiť si nákupný zoznam, na ktorom by nemali chýbať:

Ako vybrať stierku?

Existuje niekoľko typov omietok a stierok v závislosti od použitia alebo typu podkladového materiálu. V prvom rade by ste sa mali rozhodnúť, či chcete mať hladké steny alebo so štruktúrou. Oba typy omietky majú svoje výhody. Hladká stierka je vhodná napríklad vtedy, ak chcete v interiéri použiť nálepky na steny alebo tapety. Na takejto stene omnoho lepšie držia a neruší sa ich dizajn. Na stierke s jemnejšou alebo hrubšou štruktúrou menej vyniknú odreniny či ryhy, ktoré sa skôr či neskôr vyskytnú v každom interiéri. Takáto stena tiež pôsobí luxusnejšie.

Obľúbeným materiálom, z ktorého sa vyrába stierka, je sadra. Sadrová stierka je hladká. Využíva sa v interiéri aj preto, že sa na nej nedrží prach, a tak je vhodná aj do domácnosti alergikov. Ďalší využívaný druh stierky je silikónová stierka, ktorá je určená na prekrytie prasklín. Pri suchých stenách, kde nehrozia praskliny, sa zvykne využívať minerálna stierka, vďaka ktorej môžu steny dýchať. Ekologickejšie zmýšľajúci ľudia siahajú čoraz častejšie po hlinených omietkach, ktoré eliminujú vlhkosť, sú trvácne a v interiéri pôsobia teplo a príjemne.

Ako správne stierkovať?

1. Príprava podkladu

Tento krok je v procese stierkovania mimoriadne dôležitý. Ak stierku nanášate na starý náter, je dôležité, aby podklad nezanechával po dotyku stopy. Ak po pohladení steny máte na rukách farbu, je potrebné povrch ošetriť penetračným náterom. V prípade, že stará farba opadáva, je potrebné ju dôkladne odstrániť. Zistite to jednoduchým testom. Naznačte si nožom na stene mriežku veľkú cca 15 x 15 cm, prilepte na ňu pásku a po chvíli ju rýchlo strhnite. Ak vám na páske ostane podklad s farbou, znamená to, že nie je pevný a je potrebné ho odstrániť zo steny. Po odstránení starého podkladu naneste na stenu penetračný náter, ktorý zvýši priľnavosť novej stierky.

2. Oprava prasklín

Aby vaša nová stena bola bez zbytočných nerovností, je potrebné zbaviť sa ich. Škrabance, praskliny či väčšie úbytky steny opravíte pomocou špachtle a tmelu. Po zaschnutí treba povrch dôkladne prebrúsiť a očistiť.

3. Nanášanie stierky

Stierku si rozrobte vo vedre podľa návodu na obale. Pri jej nanášaní na stenu použite nerezové hladidlo. Stierku naneste v hrubšej vrstve a postupne ju pohybom rozotierajte po stene. Stierku môžete rozotierať tromi spôsobmi:

  • kruhovým stierkovaním (krúživými pohybmi)
  • vodorovným stierkovaním (vodorovne do oboch strán)
  • diagonálnym stierkovaním (diagonálne do oboch strán)

Ostrou stranou hladidla odstraňujte prebytky stierky a ostré nerovnosti. Dôležité je, aby ste pohybom hladidla po stene dosiahli rovnakú hrúbku stierky na celom povrchu. Po nanesení stierky odstráňte ochranné lepiace pásky kým je stierka mokrá. Pri odstránení pásky až po zaschnutí povrchu sa môže nová stierka poškodiť.

4. Brúsenie povrchu

Po dôkladnom vyschnutí je potrebné stierku prebrúsiť pomocou brúsnej mriežky alebo hladidlom s brúsnym papierom. Brúsenie povrchu vykonávajte za denného svetla, príp. si pomôžte dodatočným osvetlením. Za pomoci baterky si všimnete aj najmenšie nerovnosti a zle vybrúsené miesta.

Stierkovanie stien nie je náročné, avšak vyžaduje si isté zručnosti. Ak si na stierkovanie nefrúfate, určite si zavolajte na pomoc odborníkov. Ušetríte si pár vrások a starostí.

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info