Návod na stierkovanie, ktorý zvládne (takmer) každý

Ak má vaša stena množstvo vrstiev starých farieb, ktoré potrebujete oškrabať, pravdepodobne sa tiež nevyhnete stierkovaniu. Stena zbavená starých náterov sa premení na povrch s nerovnosťami a škaredým vzhľadom, ktorý nezakryjú ani tri vrstvy interiérovej farby. Vtedy prichádza na rad stierkovanie. Postupov ako stierkovať je mnoho a každý majster má určite ten svoj overený.

Pred samotným stierkovaním sa určite nevyhnete nákupu. Odporúčame vám urobiť si nákupný zoznam, na ktorom by nemali chýbať:

V neposlednom rade treba myslieť aj na svoje zdravie a pohodlie pri práci a vybrať si vhodný pracovný odev.

Ako vybrať stierku?

Existuje niekoľko typov omietok a stierok v závislosti od použitia alebo typu podkladového materiálu. V prvom rade by ste sa mali rozhodnúť, či chcete mať hladké steny alebo so štruktúrou. Oba typy omietky majú svoje výhody. Hladká stierka je vhodná napríklad vtedy, ak chcete v interiéri použiť nálepky na steny alebo tapety. Na takejto stene omnoho lepšie držia a neruší sa ich dizajn. Na stierke s jemnejšou alebo hrubšou štruktúrou menej vyniknú odreniny či ryhy, ktoré sa skôr či neskôr vyskytnú v každom interiéri. Takáto stena tiež pôsobí luxusnejšie.

Obľúbeným materiálom z ktorého sa vyrába stierka je sadra. Sadrová stierka je hladká. Využíva sa v interiéri aj preto, že sa na nej nedrží prach, a tak je vhodná aj do domácnosti alergikov. Ďalší využívaný druh stierky je silikónová stierka, ktorá je určená na prekrytie prasklín. Pri suchých stenách, kde nehrozia praskliny, sa zvykne využívať minerálna stierka, vďaka ktorej môžu steny dýchať. Ekologickejšie zmýšľajúci ľudia siahajú čoraz častejšie po hlinených omietkach, ktoré eliminujú vlhkosť, sú trvácne a v interiéri pôsobia teplo a príjemne.

Ako správne stierkovať?

1. Príprava podkladu

Tento krok je v procese stierkovania mimoriadne dôležitý. Ak stierku nanášate na starý náter, je dôležité, aby podklad nezanechával po dotyku stopy. Ak po pohladení steny máte na rukách farbu, je potrebné povrch ošetriť penetračným náterom. V prípade, že stará farba opadáva, je potrebné ju dôkladne odstrániť. Zistite to jednoduchým testom. Naznačte si nožom na stene mriežku veľkú cca 15 x 15 cm, prilepte na ňu pásku a po chvíli ju rýchlo strhnite. Ak vám na páske ostane podklad s farbou, znamená to, že nie je pevný a je potrebné ho odstrániť zo steny. Po odstránení starého podkladu naneste na stenu penetračný náter, ktorý zvýši priľnavosť novej stierky.

2. Oprava prasklín

Aby vaša nová stena bola bez zbytočných nerovností, je potrebné zbaviť sa ich. Škrabance, praskliny či väčšie úbytky steny opravíte pomocou špachtle a tmelu. Po zaschnutí treba povrch dôkladne prebrúsiť a očistiť.

3. Nanášanie stierky

Stierku si rozrobte vo vedre podľa návodu na obale. Pri jej nanášaní na stenu použite nerezové hladidlo. Stierku naneste v hrubšej vrstve a postupne ju pohybom rozotierajte po stene. Stierku môžete rozotierať tromi spôsobmi:

  • kruhovým stierkovaním (krúživými pohybmi)
  • vodorovným stierkovaním (vodorovne do oboch strán)
  • diagonálnym stierkovaním (diagonálne do oboch strán)

Ostrou stranou hladidla odstraňujte prebytky stierky a ostré nerovnosti. Dôležité je, aby ste pohybom hladidla po stene dosiahli rovnakú hrúbku stierky na celom povrchu. Po nanesení stierky odstráňte ochranné lepiace pásky kým je stierka mokrá. Pri odstránení pásky až po zaschnutí povrchu sa môže nová stierka poškodiť.

4. Brúsenie povrchu

Po dôkladnom vyschnutí je potrebné stierku prebrúsiť pomocou brúsnej mriežky alebo hladidlom s brúsnym papierom. Brúsenie povrchu vykonávajte za denného svetla, príp. si pomôžte dodatočným osvetlením. Za pomoci baterky si všimnete aj najmenšie nerovnosti a zle vybrúsené miesta.

Stierkovanie stien nie je náročné, avšak vyžaduje si isté zručnosti. Ak si na stierkovanie netrúfate, určite si zavolajte na pomoc odborníkov. Ušetríte si pár vrások a starostí.

Farby laky Farlesk: eshop a predajňa s parkoviskom v Bratislave

Ponúkame kvalitné farby na steny, fasádu, drevo, kov alebo betón od známych výrobcov ako Chemolak, Dulux, Luxol, Primalex, Balakryl a mnohých ďalších. Viete, ako vybrať farbu na stenu? Mala by byť skvelou dekoráciou, ktorá vám bude robiť celý deň dobrú náladu, ale aj funkčným pomocníkom proti vlhkosti a plesniam. Obľúbený odtieň farby vám namiešame na mieru.

Objavte široký výber farieb na drevo. Ponúkame rôzne lazúry, laky a impregnačné nátery, ktoré vdýchnu drevu nový život a ochránia ho pred poveternostnými vplyvmi. U nás nájdete základné, vrchné ale aj protipožiarne nátery na všetky druhy dreva. Zateplůjete dom alebo potrebujete ošetriť betónovú stenu, či podlahu. Vyberte si zo širokej ponuky akrylátových, silikónových alebo latexových fasádnych farieb alebo špeciálne penetračné nátery a krycie farby na betón. Trápia vás v domácnosti trhliny a škáry? U nás si vyberiete aj tmely, lepidlá na rôzne povrchy ako drevo, kov, keramiku, ale aj pružné tmely, či tmely so špeciálnymi vlastnosťami.

Staviate alebo rekonštruujete dom, či byt? Príďte k nám, poradíme vám aké lepidlá a stavebné zmesi sú pre vás najlepšie. U nás nájdete jemné sadrové omietky rôznych hrúbok a tmely na sadrokartón značky Rigips. Ponúkame aj hydroizolačné stierky od výrobcu Soundal. V tejto kategórii nájdete kvalitné lepidlá na drevo od značky Duvilax, Pattex a Henkel. Ak potrebujete vyrovnať podlahu, môžete siahnuť po vyrovnávacích hmotách od značky Ceresit.

Zbavte sa nečistôt, škvŕn či vodného kameňa s overenou čistiacou chémiou do domácnosti od výrobcov ako Chemolak a Henkel. Okrem týchto značiek u nás nájdete aj ochranné prípravky na drevené parkety, reštaurátory nábytku pre tmavé aj svetlé drevo. Máme široký výber výrobkov od firmy HG, či už sa jedná o rôzne čističe na kožu, odstraňovače silikónu, pracie a bieliace prostriedky, odstraňovače škvŕn a odstraňovače hrdze v domácnosti. Ponúkame aj špeciálnu bazénovú chémiu pre úpravy bazénovej vody od značky Mastersil.


Doručujeme rýchlo, ale radi vám poradíme aj osobne v kamennej predajni na Mierovej 228 v Bratislave, kde môžete bez problémov zaparkovať. Zabezpečujeme miešanie interiérových farieb na mieru. U nás nájdete aj pomocné náradie pre remeselníkov, špachtle, hladidlá, zakrývací materiál aj ochranné pomôcky. Sme najväčší v Bratislave a máme 25 rokov skúseností. U nás si určite dobre vyberiete. 

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info