Ochrana dreva - impregnácia nestačí! Veľký manuál tipov a trikov
Ak chceme, aby nám drevo vydržalo čo najdlhšie, je dôležité dodržiavať osvedčené a vyskúšané postupy. Drevo časom prirodzene podlieha skaze. Aby ste ho v čo najväčšej miere ochránili, je potrebné použiť na to kvalitné prostriedky. Prečítajte si náš blog, ktorý vznikol v spolupráci s partnerom Helios.
Kvalitná príprava a práca sú nadovšetko
Nie nadarmo sa hovorí, kvalita nadovšetko. Prvým krokom pri výrobe produktu je, aby bol výrobok zhotovený kvalitne. To znamená, že na ňom nesmú byť žiadne nerovnosti, v ktorých by neskôr mohla stáť voda. Je dôležité, aby boli jednotlivé časti dreva vhodne spojené a nevznikali tak miesta, v ktorých sa časom môže usádzať nečistota, hmyz či plesne a drevokazné huby. Ak by malo byť drevo v kontakte so zemou, zalejte ho radšej do betónu. Zabránite tak vzniku nečistôt a následnému znehodnoteniu dreva.
Zdroj: Pexels.com
Po kúpe dreva sa nehrňte do stavby a konštruovania hneď. Je lepšie nechať drevo aspoň týždeň len tak ležať v miestnosti, v ktorej bude neskôr použité. Vďaka tomu sa prispôsobí vlhkosti v miestnosti a nebude pracovať potom, ako ho použijete. Zmyslom celého procesu teda je, aby drevo bolo dostatočne suché a aby sa stihlo v miestnosti aklimatizovať. Vďaka tomu nebude po použití praskať a pučať.
Špeciálna chemická ochrana - impregnácia
Tento spôsob ochrany dreva spočíva v tom, že drevo nasýtime látkami, ktoré sú pre organizmy ktoré škodia drevu toxické. Druhou variantou sú látky, ktoré majú iné ochranné účinky, ako napríklad zníženie horľavosti alebo zlepšenie odolnosti voči vlhkosti.
Zdroj: Pexels.com
Ideálnymi prostriedkami sú rôzne impregnačné napúšťadlá, ktoré chránia vaše drevo pred plesňou, hubami alebo neželanými domácimi miláčikmi ako sú červotoče. Výhodou podobných produktov tiež je, že znižujú savosť dreva. Čo to znamená v praxi? Drevo nie je schopné “vypiť” lazúru a miniete jej menej. Pre vonkajšie použitie sú tieto impregnačné napúšťadlá ideálnym pomocníkom.
Impregnácia spočíva v napustení dreva špeciálnymi látkami, ktoré budú zvyšovať jeho odolnosť. Najčastejšie využívaným je impregnančný náter, ktorý chráni drevo pred poveternostnými vplyvmi a vodou. Impregnácia má zmysel najmä v exteriéri alebo v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou.
Používate drevo v prostredí, kde je zvýšená vlhkosť alebo veľa vody? Takéto prostredie je ideálne pre množenie a rozvoj drevokazných škodcov. Je preto dobré použiť impregnáciu s obsahom fungicídov a insekticídov.
Ak už drevo bolo napadnuté, je potrebné vykonať sanáciu. Prvým krokom je identifikovať škodcu a zistiť rozsah poškodenia. Následne zvolíme vhodný prostriedok, ideálne s obsahom biocídov.
Hlavné zásady pri impregnácii:
- Drevo impregnujeme len vonku alebo v dobre vetraných miestnostiach.
- Impregnáciu natierame nahrubo,vďaka čomu sa dostane hlbšie do štruktúry dreva.
- Po impregnácii drevo ošetrujeme ešte náterom bez biocídov.
Ošetrenie dreva olejmi a voskami
Drevo ošetrené olejmi alebo voskami si udržiava svoje prirodzené vlastnosti. Vďaka tomu že povrch nie je uzavretý, môže drevo dýchať a tiež sa z neho uvoľňujú vonné silice. Drevo je na dotyk prirodzené a zároveň krásne vonia. Olej a vosk ho však účinne chránia aj pred plesňami, hmyzom, UV žiarením a vlhkosťou. Oleje aj vosky sú šetrné k drevu aj životnému prostrediu. Vďaka svojim vlastnostiam sa oleje a vosky odporúčajú na plochy, terasy alebo iné povrchy dreva, ktoré sa môžu poškodiť odretím.
Ako predĺžiť životnosť dreva?
1. Nechajte ho žiť vlastným životom
Čo sa starostlivosti o drevo týka, často mávame sklony k perfekcionizmu. Či už sa jedná o interiérové, alebo exteriérové drevo, prospeje mu, ak doň budeme zasahovať v čo najmenšej miere. Je prirodzené, že interiérové drevo je opracované do čo najhladšej podoby. Bude predsa v každodennom kontakte s ľuďmi a je preto dôležité, aby bolo hladké na pohľad aj na dotyk. Na druhej strane pri exteriérovom dreve nie je žiaden dôvod na to, aby sme ho detailne obrúsili.
V Škandinávii je dokonca zakázané používať v rámci fasády hobľované a brúsené dosky, ktorých povrch by potom nebol schopný absorbovať tak veľké množstvo náteru, ako v prípade surových, neupravených dosiek. Hlavným problémom prehnaného obrusovania je stenšovanie prirodzenej štruktúry dreva a následné zníženie jeho kvality. Nebrúste teda drevo pre každú maličkosť. Budete sa z neho tešiť dlhšie.
2. Povrchová úprava
Dôležité je tiež rozhodnúť sa akú povrchovú úpravu chceme na drevo aplikovať. Existuje niekoľko odporúčaných a osvedčených foriem.
Najčastejšie využívanými produktami v našich zemepisných šírkach sú oleje a vosky na drevo. Do dreva prirodzene vsakujú a zvyšujú tak jeho odolnosť voči vonkajším vplyvom. Sú využívané najmä v exteriéri.
Krycie farby tvoria vždy vrchnú vrstvu a sú nepriehľadné. Napriek tomu však ponúkajú možnosť dodatočnej úpravy dreva.
V prípade že sa rozhodneme pre lazúry, máme istotu, že bude zachovaný prirodzený vzhľad a štruktúra dreva. Existujú dva typy lazúr ktoré si možno zaobstarať. Prvý typ funguje rovnako ako krycia farba, vytvára teda povrchovú vrstvu na dreve. Druhý typ lazúr funguje ako oleje a vosky, pričom vsakuje priamo do dreva.
3. Počasie
Ak ste sa už rozhodli pre nanášanie náteru dajte si pozor na to, v akom počasí budete pracovať. Ak by ste sa totiž napríklad rozhodli natierať akokoľvek kvalitný náter počas mrazov prípadne na mokré alebo vlhké drevo, výsledok by bol omnoho horší než ste očakávali a navyše by to bola strata peňazí kvôli zničenému laku.
Ak si nie ste úplne istý svojimi schopnosťami a znalosťami spoľahnite sa na pomoc odborníka. Môže vám ušetriť kopu starostí nielen teraz, ale aj v budúcich rokoch, keď si drevo bude vyžadovať starostlivosť. A čo vy, staráte sa o drevo svojpomocne, alebo ho zveríte do rúk odborníkov?