Infolinka 6:30-18:00
Kamenná predajňa:
Po-Pi 6:30 - 18:00, So 7:30 - 12:00

Ochrana dreva v interiéri aj exteriéri

Teplé tóny, štruktúra, letokruhy - drevo podľa zvoleného typu ponúka širokú paletu zaujímavých tvarov, ktoré dokážu zútulniť každý kút našich obydlí. Svoje využitie si drevo nájde v exteriéroch aj v interiéroch, ako funkčný doplnok alebo dekorácia. Aby sme použité drevo nemuseli meniť každú sezónu či, v lepšom prípade, dekádu, je nutné zamyslieť sa nad ochranou dreva a ako tento materiál zodpovedne ošetriť.

Aké nástrahy číhajú na drevený materiál

Ak hovoríme o dreve použitom v exteriéri, najčastejšie naň vplývajú tieto vonkajšie faktory:

  • voda
  • vietor
  • slnko
  • hmyz

Asi najhoršími zo spomenutých sú v tomto prípade voda a hmyz. Podľa funkcie dreveného prvku môže voda nielen esteticky znehodnotiť materiál, môže ho dokonca spraviť nebezpečným, ak ide napríklad o nosný stĺp alebo inú časť stavby vplývajúcu na statiku. Nasiaknuté drevo zmení svoj objem a stáva sa živnou pôdou pre hnilobu. Hniloba zas môže prilákať nevítaných hostí z hmyzej ríše, ktorý dielo skazy zavŕšia.

Prvotné riešenie: impregnácia dreva

Impregnácia dreva je hĺbkový spôsob ošetrovania materiálu. Aby bola impregnácia prevedená správne a mala účinok na materiál, drevo by malo byť zdravé, suché a vyzreté. To zaistí, že impregnačný náter bude drevo chrániť dlhodobo. Na impregnovanie dreva sa využívajú špeciálne impregnačné nátery, ktoré majú biocídne účinky. To znamená, že impregnančný náter slúži na ničenie, zneškodňovanie alebo odpudzovanie škodlivých organizmov a na ochranu pred rôznymi typmi vplyvov. Využívanie podobných náterov nie je náročné, no pred ich použitím si vždy svedomito prečítajte etiketu a návod na používanie, v ktorých vás výrobca informuje o tom, ako nakladať s jeho produktom, ktorý ste si zakúpili.

Pred nanášaním každej vrstvy, nielen impregnačného náteru, nezabudnite drevo vyčistiť, zbaviť nečistôt, prípadne nerovností a vysušiť. Ak má drevo odolávať poveternostným vplyvom, vhodné je použiť syntetické napúšťadlá, ktoré ho spevnia a umožnia nanášať naň vodou riediteľné prípravky.

Lazúry prioritne pre interiér

V prípade, že sa chystáte impregnovať alebo ošetrovať drevo nachádzajúce sa v interiéri, nátery s biocídnymi vlastnosťami dobre zvážte. Do interiéru nie sú vhodné a môžu byť až nebezpečné, preto sa pri podobných prácach odporúča využívať na ochranu dreva lazúra bez biocídov. Na čo by ste pri výbere mali prihliadať, je aj druh dreveného materiálu, ktorý chcete ošetrovať. Rozlišujte medzi typickými drevinami z našich geografických šírok a exotickými drevinami, ktoré si niekedy môžu vyžadovať špeciálnu starostlivosť.

Lazúry sú ideálne aj na zvýraznenie kresby dreva. To využijete nielen v prípade interiérov, ale aj exteriérov, ak chcete prednosti dreva zvýrazniť. Do istej miery poskytujú ochranu, pretože spevňujú povrch dreveného materiálu a preto sa odporúčajú použiť na ošetrenie dreva, ktoré treba ochrániť pred jemným až miernym mechanickým poškodením.

Lazúry majú zmysel aj v prípade interiérového nábytku. Vďaka nim môžete zjednodušiť čistenie a údržbu takýchto povrchov, napríklad s nekonfliktnými čiastiacimi a leštiacimi prípravkami, ktoré nebudú narúšať povrch lazúry.

Okná a dvere treba tiež ošetriť

Po dostatočnej impregnácii a vyhladení povrchu môžete pristúpiť k nanášaniu farebných krytín, výnimkou nie sú ani okná či dvere. Využiť môžete napríklad vodou riediteľné akrylátové farby, ktoré dodajú povrchu hladký efekt.

Podobný typ náterov odporúčame využiť nielen na nové povrchy, ale aj na renovované, pri ktorých vďaka krycím vlastnostiam môžete zakryť nedokonalosti spôsobené opotrebením alebo jednoducho zubom času.

Špeciálnu ochranu si určite zaslúžia aj terasy, ktoré síce nebudete natierať klasickými akrylátovými farbami, no v prípade, že sa rozhodnete ponatierať drevené prvky v exteriéri, môžete „sfúknuť” viac častí naraz. Využiť môžete prírodný impregnančný náter, ktorý je vhodný na terasové podlahové dosky, ale aj na záhradný nábytok, ktorý musí odolať vplyvom počasia.

Čo by ste si mali pripraviť

Pred tým, než sa pustíte do ošetrovania drevených povrchov vo svojom obydlí, na záhrade alebo na chate, mali by ste si pripraviť niekoľko užitočných pomôcok. V závislosti od toho, či budete moriť, impregnovať, alebo len nanášať krycie farebné nátery, nepodceňte ani vhodnú ochranu rúk, dýchania alebo okolitého prostredia.

Ak sa rozhodnete impregnovať drevené povrchy alebo nanášať krycie vrstvy v interiéri, určite vám poslúži maskovacia páska kombinovaná s fóliou. Najmä v prípade, že sa rozhodnete maľovať drevné časti okien, okenice alebo parapety, táto páska bude neoceniteľným pomocníkom. Kreatívnejší domáci majstri, ktorí chcú vniesť do lakovania či krytia aj vzorovanú techniku, môžu využiť aj bežné maskovacie pásky, ktoré sa jednoducho odstraňujú.

Plochý štetec je určite základom pri nanášaní rôznych náterov. Nemusíte sa však obmedzovať len na klasické štetce. V prípade vyšších miest oceníte štetec s predĺženou rúčkou a neprístupné miesta vám sprístupní takzvaný štetec zárohák. Svoje využitie si možno nenájdu v interiéri, no v exteriéri ich určite oceníte.

Pred začiatkom impregnácie dreva alebo nanášania iného typu ochrany drevených povrchov môžete na jeho ošetrenie a zarovnanie využiť aj brúsne huby. Podľa druhu dreva alebo detailov, ktoré chcete na povrchu zachovať, odporúčame v niektorých prípadoch využiť radšej jemnejšiu brúsnu hubu.

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info