Ako sa zbaviť plesne na stenách? Odstránenie plesne raz a navždy

žena sa chytá za hlavu pri pohľade na pleseň na stene

Plesne sú zlí spolubývajúci. Nielenže spôsobujú škvrny na stenách a zápach v miestnosti, majú tiež nepriaznivý vplyv na zdravie hlavne u ľudí s respiračnými ochoreniami alebo alergiami. Preto je potrebné ich zlikvidovať. Poradíme vám, ako sa zbaviť plesne na stenách tak, aby sa už nikdy nevrátili.

Vznik plesne v byte a jeho príčiny

Pred tým, ako si vysvetlíme postup, ako sa zbaviť plesne na stenách, sa pozrieme na príčiny ich vzniku. Vznik plesní v byte je najčastejšie podmienený nasledujúcimi faktormi:

  • nesprávne a nedostatočné vetranie priestorov,
  • nadmerná vlhkosť v priestoroch,
  • zanedbaná údržba priestorov ako v exteriéri, tak aj v interiéri,
  • nesprávny spôsob vykurovania objektov,
  • nesprávna a nevhodná výmena okien,
  • nedostatočné odvetranie v priestoroch ako sú: práčovne, sušiarne, kuchyne, kúpeľne,
  • zatekajúce miesta v priestoroch,
  • nedostatočné vysušenie stavieb.

Plesne na stenách často vznikajú aj v dôsledku zvyškovej stavebnej vlhkosti muriva, čo je pomerne často problémom pri novostavbách, pri ktorých sa nedodržali technologické postupy alebo časové odstupy (zateplenie dažďom nasiaknutého muriva alebo uvedenie budovy do prevádzky bezprostredne po dokončení na začiatku vykurovacej sezóny).

Biela pleseň na stene je obvykle známkou vysokého obsahu vlhkosti a nedostatočnej ventilácie v danom prostredí. Má práškovitý alebo pavučinovitý vzhľad a môže sa vyskytovať v oblastiach, kde je stála vlhkosť, ako sú pivnice, kúpeľne alebo miesta za nábytkom, kde cirkulácia vzduchu môže byť obmedzená. Podobne ako čierna pleseň na stenách, predstavuje riziko pre zdravie a môže poškodiť materiály, na ktorých rastie.

Problémy s plesňou na stene môže spôsobiť aj použitie príliš čerstvých murovacích tvárnic, z ktorých sa ešte neodparila výrobná vlhkosť. Riešením je čo najrýchlejšie presušenie konštrukcií, ak treba aj pomocou technických prostriedkov. Účinné je aj intenzívne vetranie, prípadne použitie odvlhčovača vzduchu.

TIP pre vás: Ako prevenciu proti vzniku plesní si zaobstarajte vlhkomer.

Odstránenie plesní zo stien bežnými prípravkami proti plesni

Na menšie plochy, napadnuté plesňou, môžu byť účinné aj domáce recepty a bežne dostupné prípravky. Najčastejšie používaným „babským receptom” proti plesni je ocot.

Pleseň na stene a ocot

Ocot má antifungálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť v boji proti plesni na stene. Keď sa nezriedený biely ocot nanáša priamo na postihnuté oblasti, dokáže zabiť až 82% druhov plesní. Okrem svojho dezinfekčného účinku môže ocot tiež zabraňovať budúcemu rastu plesní vďaka kyslému pH. Avšak pri silnejších alebo rozsiahlejších kontamináciách je potrebné použiť silnejšie prípravky.

Biocídne prípravky na steny odstránia pleseň len dočasne

Drvivá väčšina súčasných technológií je založená na biocídnych prípravkoch. Ich účinnosť sa však časom rýchlo vyčerpá a preto sme nútení ich používať opakovane, znova a znova. Plesne si na tieto prípravky časom vybudujú odolnosť podobne ako my na antibiotiká.

Ako odstrániť pleseň zo steny?

Prinášame vám úplne jedinečnú a revolučnú technológiu v boji proti plesniam a baktériám. Na takto ošetrenom povrchu plesne jednoducho nevyrastú!

1. krok: Odstráňte pleseň zo stien mechanicky

Ak sa na povrchu plesne už vyskytujú, je potrebné ich najprv odstrániť. To sa vykonáva mechanicky, po eliminácii prípravkom (aby sa spóry plesní nešírili do okolia). Pred mechanickým odstránením plesne sa povrch nastrieka vhodným likvidačným prípravkom na plesne, konkrétne likvidačný prostriedok ETERNAL odstraňovač plesní. Samozrejme aj s technologickou prestávkou po aplikácii ako udáva výrobca v návode na použitie. Teda po aplikácii prípravku 24 hodín pauza a až následne mechanicky odstraňovať.

ruka čistí pleseň mechanicky

Ďalšou možnosťou je biocídny prostriedok Helios Spektra Sanitol. Je to bezfarebný produkt slúžiaci na okamžité odstránenie plesní a húb na stenách v interiéri aj v exteriéri, a tiež na drevených povrchoch.

Pri práci s biocídnymi prostriedkami odporúčame použiť ochranné rukavice a v prípade striekania aj respiračnú ochranu. Rozriedený prostriedok podľa návodu na použitie natrite štetcom (príp. striekaním) na napadnuté steny. Tento prostriedok aplikujte aj okolo napadnutého miesta v oblasti aspoň 20 cm okolo napadnutej plochy. Zo zaschnutého povrchu následne mechanicky odstráňte pleseň a tiež nepriľnuté časti (štetcom, drôtenou kefou, špachtľou).

aplikovanie prípravku proti plesniam pri okne

Ak ste napadnutý povrch mechanicky poškodili, je potrebné, aby ste ho opravili, prípadne jemne vyspravili. Po 12. hodinách môžete na steny naniesť akrylovú impregnáciu Helios Spektra. V prípade, ak sú steny napadnuté plesňou silnejšie, je potrebné aplikáciu Helios Spektra Sanitol biocídneho prostriedku vykonať ešte raz.

2. krok: Zbavte sa vlhkosti v byte a tepelných mostov

Plesne a huby rastú vo vlhkom prostredí. Preto je potrebné odstrániť základnú príčinu ich vzniku – vlhkosť. Tá sa v interiéri najčastejšie vytvára sa studených miestach, tzv. tepelných mostoch. Sú to oblasti v konštrukcii budovy, ktoré odvádzajú vnútorné teplo rýchlejšie než okolité steny (nadokenné preklady, nezateplené rohy miestností, severné steny alebo štíty).

Problém s tepelnými mostmi rieši množstvo panelákov, budov, domácností či rodinných domov. Tepelné mosty vznikajú spojením medzi vnútorným a vonkajších prostredím, odkiaľ uniká teplo. To znamená, že ak aj u vás doma vznikol tepelný most, je to ideálne miesto pre kondenzáciu vodnej pary. Ak relatívna vlhkosť vzduchu stúpne, automaticky vznikajú priam dokonalé podmienky pre vznik plesne.

Ako jednoducho vyriešiť tepelný most?

Na zvýšenie povrchovej teploty stien slúži termoizolačná maliarska farba ETERNAL IN Thermo. Vytvára podmienky, v ktorých sa plesniam nedarí. Okrem toho prináša aj ďalšie nezanedbateľné výhody. Predovšetkým odráža teplo späť do miestnosti, zvyšuje tepelnú pohodu a prispieva tak ku zníženiu nákladov na vykurovanie.

Podobne funguje aj vnútorný Helios Spektra Termo tmel. Je to základný tmel na báze dutých sklenených guľôčok, ktoré absorbujú, udržiavajú a odrážajú získané teplo späť do priestoru. Nanáša sa hladidlom v dvoch vrstvách a v celkovej hrúbke 3 – 4 mm. Po zaschnutí sa prebrúsi, stena sa opráši a následne sa môže tento tmel pretrieť najlepšie SPEKTRA Termo Top farbou. V prípade, ak uprednostňujete ešte jemnejší vzhľad stien, odporúčame naniesť aj Helios Spektra vnútorný tmel jemný, ktorý je potrebný po zaschnutí vybrúsiť.

3. krok: Naneste protiplesňový náter na stenu

Ako finálnu vrstvu naneste hi-tech maliarsku farbu ETERNAL IN steril, alebo vnútorný náter Helios Spektra Termo Top. Povrch náteru sa sám a trvalo dezinfikuje, preto na ňom plesne a baktérie nikdy nevyrastú. Ako to funguje? Predstavte si nafúknutý balónik, ku ktorému pomaly približujete zapálenú cigaretu. Stena sa postupne ohňom oslabuje natoľko, až ju vnútorný tlak vzduchu v balóniku pretrhne a balónik praskne.

Na podobnom princípe fungujú hi-tech finálne nátery. V tomto prípade ale cigaretu nahradzujú ióny a balónik stena bunky. Ide o mechanickú funkčnosť (žiadne jedy, žiadna chémia). Táto technológia nevstupuje do metabolizmu bunky, preto si na ňu žiadna pleseň nemôže vybudovať odolnosť (rezistenciu). Vďaka tomu systém funguje trvalo a účinkuje na najširšie možné spektrum buniek.

Náter je vhodné aplikovať všade tam, kde biologické napadnutie môže poškodzovať zdravie, spôsobovať materiálne škody a vyvolávať náklady na udržiavanie sterilného prostredia. V domácnostiach sú to predovšetkým kúpeľne, špajze, pivnice, zle vetrané technické miestnosti, čistiarne, sušiarne, ale aj detské izby a izby alergikov a astmatikov.

aplikácia protiplesňového náteru

Bonusový TIP: Vyskúšajte systémový protiplesňový prostriedok a maliarsku farbu

Systémovými produktami sú protiplesňový sanačný a likvidačný prostriedok Biozor Pento+ a vysoko kvalitná snehovobiela maliarska protiplesňová farba Biozor Normál+. Systém Biozor predstavuje komplexnú starostlivosť o plesňou napadnuté povrchy a zároveň jeho aplikácia zabezpečí dlhodobú preventívnu ochranu ošetrených plôch pred vznikom plesní. Kvalitu systému pozitívne ocenilo množstvo potravinárskych prevádzok (pivovary, vinárske závody, pekárne, mäsokombináty, mliekarne,…) na Slovensku aj v zahraničí, ktorým systém Biozor vyriešil pretrvávajúce problémy s hygienou a čistotou priestorov.

Nezabúdajte na tepelnú izoláciu: Šetrí náklady a zabraňuje vzniku plesní

Vďaka tepelnej izolácii je povrch teplejší na dotyk. V kombinácii s Helios Spektra Termo tmelom šetríte náklady za energie počas celého roka (v lete sú izby chladné, v zime teplé). Vďaka udržiavaniu rovnomerne teplých stien a stropov zabránite kondenzácii vlhkosti, a tým aj vzniku plesní. Pri takto použitom náterovom systéme budete potrebovať menej energie na vykurovanie alebo chladenie daného priestoru.

Plesne na stenách nie sú len estetickým problémom, ale predstavujú aj vážne riziko pre ľudské zdravie a kvalitu vnútorného prostredia. Termoizolačné nátery ponúkajú modernej domácnosti efektívne riešenie, ako sa zbaviť plesne na stenách. V kombinácii s primeranou ventiláciou a údržbou možno dosiahnuť dlhotrvajúci efekt bez plesní. Je však dôležité si uvedomiť, že každá situácia je špecifická, a preto je dôležité pred aplikáciou náteru vykonať dôkladnú analýzu prostredia a steny.

Farby laky Farlesk: eshop a predajňa s parkoviskom v Bratislave

Ponúkame kvalitné farby na steny, fasádu, drevo, kov alebo betón od známych výrobcov ako Chemolak, Dulux, Luxol, Primalex, Balakryl a mnohých ďalších. Viete, ako vybrať farbu na stenu? Mala by byť skvelou dekoráciou, ktorá vám bude robiť celý deň dobrú náladu, ale aj funkčným pomocníkom proti vlhkosti a plesniam. Obľúbený odtieň farby vám namiešame na mieru.

Objavte široký výber farieb na drevo. Ponúkame rôzne lazúry, laky a impregnačné nátery, ktoré vdýchnu drevu nový život a ochránia ho pred poveternostnými vplyvmi. U nás nájdete základné, vrchné ale aj protipožiarne nátery na všetky druhy dreva. Zateplůjete dom alebo potrebujete ošetriť betónovú stenu, či podlahu. Vyberte si zo širokej ponuky akrylátových, silikónových alebo latexových fasádnych farieb alebo špeciálne penetračné nátery a krycie farby na betón. Trápia vás v domácnosti trhliny a škáry? U nás si vyberiete aj tmely, lepidlá na rôzne povrchy ako drevo, kov, keramiku, ale aj pružné tmely, či tmely so špeciálnymi vlastnosťami.

Staviate alebo rekonštruujete dom, či byt? Príďte k nám, poradíme vám aké lepidlá a stavebné zmesi sú pre vás najlepšie. U nás nájdete jemné sadrové omietky rôznych hrúbok a tmely na sadrokartón značky Rigips. Ponúkame aj hydroizolačné stierky od výrobcu Soundal. V tejto kategórii nájdete kvalitné lepidlá na drevo od značky Duvilax, Pattex a Henkel. Ak potrebujete vyrovnať podlahu, môžete siahnuť po vyrovnávacích hmotách od značky Ceresit.

Zbavte sa nečistôt, škvŕn či vodného kameňa s overenou čistiacou chémiou do domácnosti od výrobcov ako Chemolak a Henkel. Okrem týchto značiek u nás nájdete aj ochranné prípravky na drevené parkety, reštaurátory nábytku pre tmavé aj svetlé drevo. Máme široký výber výrobkov od firmy HG, či už sa jedná o rôzne čističe na kožu, odstraňovače silikónu, pracie a bieliace prostriedky, odstraňovače škvŕn a odstraňovače hrdze v domácnosti. Ponúkame aj špeciálnu bazénovú chémiu pre úpravy bazénovej vody od značky Mastersil.


Doručujeme rýchlo, ale radi vám poradíme aj osobne v kamennej predajni na Mierovej 228 v Bratislave, kde môžete bez problémov zaparkovať. Zabezpečujeme miešanie interiérových farieb na mieru. U nás nájdete aj pomocné náradie pre remeselníkov, špachtle, hladidlá, zakrývací materiál aj ochranné pomôcky. Sme najväčší v Bratislave a máme 25 rokov skúseností. U nás si určite dobre vyberiete. 

Farlesk s.r.o., Mierová 228, Bratislava 82105, 0243191190, objednavky@farlesk.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info