Úprava okolia domu. Ktoré kroky zvládnete aj bez majstrov?
Úprava
alebo kompletná rekonštrukcia okolia domu je žiadúca zvyčajne v dvoch
prípadoch. Prvým je, ak už niekde dlhé roky žijete a vizuál prostredia vás
začína nudiť, respektíve nesie znaky opotrebovania. Môže ísť ale aj
o zmene bydliska, stavaní nového domu, ktorého estetické aspekty by mali
vyhovovať vášmu vlastnému štýlu a vkusu. Tak či onak, renovácia si vždy
vyžaduje veľkú obozretnosť, starostlivosť, plánovanie a najmä uvoľnenú
fantáziu.
V prvom rade je nevyhnutné, aby ste mali plán. Premyslite si, koľko ste do úpravy okolia domu ochotní investovať finančne a časovo, opýtajte sa rodinných členov, susedov a kamarátov, či by vám v prípade potreby vedeli pomôcť. Poradiť sa s odborníkmi a majstrami nikdy nie je na škodu, takisto ako štúdium odborných článkov a blogov na internete. Získate tak také užitočné informácie, o ktorých ste predtým možno ani nevedeli, napríklad kedy s úpravou začať, ako ušetriť peniaze, ale aj praktické „maličkosti“, napríklad aké farby použiť na drevo alebo ako odstrániť hrdzu.
Chodník a príjazdová cesta – jednoducho a kvalitne
V tomto kroku je dôležité vedieť, že chodník a príjazdová cesta sú za bežných okolností postavené na rovnakých základoch, majú taktiež veľmi podobnú štruktúru. Takže ich stavanie pokojne naplánujte na rovnaký alebo podobný termín.
Ak plánujete pracovať s kamennými dlažbami, budete potrebovať štipku matiky: šírka chodníka by mala byť násobkom veľkosti jednotlivých kusov. Vyhnete sa tak náročnému rezaniu kameňa. Ak k tejto náročnej výzve predsa len musí dôjsť, majte na pamäti to, že s dlátom a kladivom by ste len veľmi ťažko vytvorili želané formy a tvary z nadmerne tvrdého materiálu. Hydraulická štiepačka síce nie je bežnou súčasťou slovenských domácností, no ak máte možnosť, určite si jednu od niekoho požičajte. Táto pomôcka uľahčí a urýchli prácu s kamennými dlažbami.
Ak vám však záleží na praktickosti pri stavaní a za dôležitý pokladáte aj časový aspekt, porozmýšľajte radšej nad betónovým chodníkom. Je lacný, odolný, nevyžaduje obrubníky, navyše v prípade potreby sa ľahko opravuje. Umožňuje dokonca vytvoriť aj „falošný dlaždicový efekt“ alebo napodobeninu náhodne tvarovaných plochých kameňov. Škáry jednoducho len nakreslíte.
Betón je vďačný materiál pre spontánnych domácich kutilov alebo majstrov začiatočníkov. A to nielen pri stavaní chodníkov, ale aj v prípade, že sa chystáte postaviť rozsiahlejšiu exteriérovú podlahu, ktorá nie je nosnou konštrukciou. Pomocou niekoľkých pomocných rúk a kvalitných surovín podstatnú časť práce ľahko zvládnete za pár hodín. Samozrejme, do prerábky sa púštajte iba vtedy, ak viete, ako správne namiešať alebo rozmiestniť betón alebo aký základ budete potrebovať.
Ďalším populárnym stavebným materiálom na
výstavbu príjazdových ciest je zatrávňovacia dlažba. Toto riešenie odporúčame najmä tým, ktorí túžia po čo
najväčšej zelenej ploche v okolí
domu. Výhodou zatrávňovacej dlažby je to, že spevňuje pôdu a odvádza
dažďovú vodu takým spôsobom, že sa ani s prirodzeným vizuálom nemusíte
rozlúčiť. Používa sa aj pri výstavbe parkovísk, viete si teda predstaviť, že
tie najkvalitnejšie produkty majú obrovskú
zaťažiteľnosť.
Zvýšenie životnosti exteriérových podláh
To, aby chodník, príjazdová cesta alebo rozsiahlejšia podlaha v okolí vášho domu bola v najlepšom stave čo najdlhšie, a aby boli tieto plochy čo najschopnejšie bojovať so zubom času, môžete dosiahnuť jedným jednoduchým trikom. Použitím laku na betón. Keďže tvorí vrchnú vrstvu, s vonkajším okolím je v priamom kontakte, mal by byť teda „silnejší“ ako sneh, dážď, mráz, váha áut a iné vonkajšie faktory.
Pri výbere laku na betón by ste si mali všímať v prvom rade nasledovné vlastnosti daného produktu:
●miera odolnosti voči poškodeniu,
●schopnosť a miera prieniku do podkladov,
●spôsob a požiadavky údržby,
●ďalšie pridané hodnoty (napríklad šetrnosť
k životnému prostrediu).
Pokiaľ výberu a nákupu potrebného materiálu venujete dostatok energie, obozretnosti a času, už po uplynutí celkom krátkej doby sa začnete orientovať v tejto oblasti. Je pravdepodobné, že narazíte aj na Eternal lak na betón, ktorý vyhovuje všetkým vyššie spomínaným podmienkam. Navyše, materiály ochraňuje aj UV filtrom, čím zabezpečí trvácnosť farieb. Do povrchov preniká hlboko, a preto, logicky, ich životnosť dokáže predĺžiť oveľa lepšie a efektívnejšie. V boji proti vonkajším faktorom je ale úspešný v akomkoľvek ročnom období, nielen pri silnom slnečnom žiarení. V zime vás určite poteší ním vytvorený protišmykový povrch.
Skoro vonku, skoro vnútri – terasa
Ak sa chystáte postaviť novú terasu, v prvom rade sa musíte
rozhodnúť, aký základ
uprednostňujete: betónový alebo
napríklad štrkový. Pri ktoromkoľvek však platí to, že musí byť vždy
zabezpečený odvod vody. Práve preto
by mala byť podkladová plocha postavená na mierne
svahovitom povrchu (cca. 2%). Z toho istého dôvodu by mali byť terasové dosky položené rovnobežne so
svahom. Keď máte vytvorené lôžko, zabezpečili ste stabilný základ novej
terasy. Ak uprednostňujete prírodné materiály, na zozname vašich povinností pri
výstavbe terasy by nemala chýbať ochrana dreva
v exteriéri.
Keďže postavenie terasy nie je malá investícia, asi vám bude záležať na tom, aby bola jednou z najkrajších miest v záhrade a aby z tejto krásy pod vplyvom vonkajších faktorov ubúdalo čo najpomalšie a najmenej. Nezabudnite teda na údržbu svojej terasy. Farba a olej na terasy síce zabezpečia ochranu, lesk a luxusný vzhľad, ale ich estetický a ochranný faktor musí byť podporovaný aj úsilím zo strany užívateľov tejto časti domu. Na jeseň zametajte popadané lístie, na odstránenie prachu a znečistenia použite raz za čas aj vysokotlakový čistič.
Ani v prípade tých najkvalitnejších terasových obkladov sa nevyhnete miernemu vyblednutiu. Aby ste však tento proces spomalili, povrchy ošetrite príslušnými a kvalitnými produktmi. Farba a olej na terasy by sa mal nanášať na vyčistený povrch.
Zdroj fotiek: freepik.com